statystyki

Przewóz pasażerów wymaga zakupu bileterki - kasa fiskalna nie wystarczy

autor: Mariusz Szulc11.06.2018, 07:58; Aktualizacja: 11.06.2018, 08:55
Dyrektor KIS uznał, że przedsiębiorca musi kupić specjalną kasę rejestrującą.

Dyrektor KIS uznał, że przedsiębiorca musi kupić specjalną kasę rejestrującą.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który okazjonalnie przewozi osoby fizyczne, nie stosuje zwykłej kasy fiskalnej – wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie zadał właściciel firmy, który nie obsługiwał żadnych stałych połączeń, a szczegóły dotyczące kursu, w tym jego cenę, negocjował indywidualnie z poszczególnymi klientami. Posiadał jednak kilka pojazdów w tym nawet autobusy, które planował wynajmować m.in. przy okazji przyjęć weselnych czy imprez integracyjnych. Uważał, że w takich przypadkach może dokumentować przewozy za pomocą paragonów ze zwyczajnych kas fiskalnych. Tłumaczył, że zakup specjalnej drukarki fiskalnej (tzw. bileterki) wiązałby się z koniecznością opłacania miesięcznego abonamentu. To zaś oznaczałoby dla niego zbyt wysokie koszty działalności. Argumentował, że w niektórych miesiącach nie uzyskiwałby żadnych przychodów z tytułu przewozów, tymczasem abonament musiałby opłacać stale.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie dał się jednak przekonać. Odwołał się do dwóch rozporządzeń w sprawie kas rejestrujących wydanych odpowiednio: 27 sierpnia 2013 r. przez ministra gospodarki (Dz.U. z 2013 r. poz. 1076) oraz 14 sierpnia 2013 r. przez ministra finansów (Dz.U. z 2013 r. poz. 363).


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane