statystyki

Przewóz pasażerów wymaga zakupu bileterki - kasa fiskalna nie wystarczy

autor: Mariusz Szulc11.06.2018, 07:58; Aktualizacja: 11.06.2018, 08:55
Dyrektor KIS uznał, że przedsiębiorca musi kupić specjalną kasę rejestrującą.

Dyrektor KIS uznał, że przedsiębiorca musi kupić specjalną kasę rejestrującą.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który okazjonalnie przewozi osoby fizyczne, nie stosuje zwykłej kasy fiskalnej – wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Pytanie zadał właściciel firmy, który nie obsługiwał żadnych stałych połączeń, a szczegóły dotyczące kursu, w tym jego cenę, negocjował indywidualnie z poszczególnymi klientami. Posiadał jednak kilka pojazdów w tym nawet autobusy, które planował wynajmować m.in. przy okazji przyjęć weselnych czy imprez integracyjnych. Uważał, że w takich przypadkach może dokumentować przewozy za pomocą paragonów ze zwyczajnych kas fiskalnych. Tłumaczył, że zakup specjalnej drukarki fiskalnej (tzw. bileterki) wiązałby się z koniecznością opłacania miesięcznego abonamentu. To zaś oznaczałoby dla niego zbyt wysokie koszty działalności. Argumentował, że w niektórych miesiącach nie uzyskiwałby żadnych przychodów z tytułu przewozów, tymczasem abonament musiałby opłacać stale.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie dał się jednak przekonać. Odwołał się do dwóch rozporządzeń w sprawie kas rejestrujących wydanych odpowiednio: 27 sierpnia 2013 r. przez ministra gospodarki (Dz.U. z 2013 r. poz. 1076) oraz 14 sierpnia 2013 r. przez ministra finansów (Dz.U. z 2013 r. poz. 363).


Pozostało jeszcze 41% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane