Spadek po wnuku ciotki bez ulgi podatkowej

autor: Mariusz Szulc21.05.2018, 07:38; Aktualizacja: 21.05.2018, 08:10
Spadkobierczyni zapłaci więc podatek według najwyższej stawki, właściwej dla III grupy podatkowej

Spadkobierczyni zapłaci więc podatek według najwyższej stawki, właściwej dla III grupy podatkowejźródło: ShutterStock

Nieruchomość odziedziczona po wnuku ciotki jest opodatkowana według najwyższej stawki podatku od spadków i darowizn – wyjaśnił dyrektor KIS.

Spadkobierczyni, która o to spytała, sądziła, że zmarły wnuk ciotki to dla niej siostrzeniec, a więc zstępne rodzeństwo, które zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy należy do II grupy podatkowej. To pozwalałoby jej zapłacić daninę według stawki 7 proc., a nie 12 proc. (zgodnie z art. 15 ustawy o podatku od spadków i darowizn).

Innego zdania był jednak dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Zwrócił uwagę na to, że kobieta sama przyznała, iż spadek otrzymała od wnuka swojej cioci tj. siostry matki. Nie był więc on zstępnym rodzeństwa dla niej, a dla jej matki – wyjaśnił dyrektor KIS. Dodał, że dla spadkobierczyni zstępnym rodzeństwa byliby jej siostrzeńcy i bratankowie, czyli dzieci jej sióstr lub braci oraz ich dzieci i wnuki.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane