statystyki

RODO będzie obowiązywać również w biurach rachunkowych

autor: Agata Kowalik21.05.2018, 07:38; Aktualizacja: 21.05.2018, 16:56
Inspektor ochrony danych jest odpowiednikiem obecnego administratora bezpieczeństwa informacji

Inspektor ochrony danych jest odpowiednikiem obecnego administratora bezpieczeństwa informacjiźródło: ShutterStock

Niezależnie od tego, czy księgowi i doradcy podatkowi prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą czy dużą firmę, powinni do 25 maja br. odpowiednio przygotować się do stosowania unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO).

Regulacje te z jednej strony znoszą niektóre dotychczasowe obowiązki (np. obowiązek zgłaszania zbioru danych osobowych do GIODO, posiadania polityki bezpieczeństwa i instrukcji zarządzania systemem informatycznym), z drugiej jednak nakładają na administratorów nowe (m.in. informacyjne czy prowadzenie rejestru czynności przetwarzania danych).

Od czego zacząć

Profesjonaliści w pierwszej kolejności powinni zastanowić się, jakie kategorie danych są przechowywane i przetwarzane w ich firmie oraz czy zastosowane przez nich środki służące zabezpieczeniu danych osobowych są wystarczające i adekwatne do występującego ryzyka naruszeń.

Należy brać pod uwagę zarówno dane osobowe w formie papierowej, jak również te znajdujące się w różnych systemach informatycznych (np. komputerach, dyskach przenośnych, serwerach poczty e-mail, telefonach).


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane