statystyki

Zbycie uprawnień wspólnika to nie działalność gospodarcza

autor: Mariusz Szulc21.05.2018, 07:38; Aktualizacja: 21.05.2018, 07:54
Dyrektor KIS przypomniał, że prawa majątkowe są ściśle związane z interesem ekonomicznym danego podmiotu

Dyrektor KIS przypomniał, że prawa majątkowe są ściśle związane z interesem ekonomicznym danego podmiotuźródło: ShutterStock

Przychód ze sprzedaży miejsca w spółce osobowej należy rozliczyć poza firmą – wyjaśnił dyrektor KIS.

Wspólnik, który o to spytał, sądził, że zbycie uprawnień i obowiązków w praktyce nie różni się od typowego wystąpienia ze spółki. Jest to zatem przychód z działalności gospodarczej i należy go rozliczyć tak jak wszystkie inne przychody ze spółki – uważał.

Wskazywał, że pieniądze, które otrzymuje wspólnik występujący ze spółki osobowej są traktowane jako przychód z działalności gospodarczej, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 16 ustawy o PIT. Gdyby ustawodawca chciał inaczej traktować zbycie ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej, to jasno określiłby to w ustawie.

Nie zgodził się z tym dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Stwierdził, że jest to przychód z praw majątkowych. Powinien on być rozliczony odrębnie od przychodów z firmy i tylko według skali podatkowej (18 i 32 proc., wykluczona jest więc liniowa stawka 19 proc.).


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane