statystyki

Podzielona płatność to jedna wielka niewiadoma, ale i tak trzeba się do niej przygotować

autor: Radosław Kowalski14.05.2018, 08:41; Aktualizacja: 14.05.2018, 09:08
Z całą pewnością podatnicy powinni zaznajomić się z najważniejszymi aspektami mechanizmu podzielonej płatności, tak aby nie pojawiały się pytania w rodzaju: czy wybierać ten split payment?

Z całą pewnością podatnicy powinni zaznajomić się z najważniejszymi aspektami mechanizmu podzielonej płatności, tak aby nie pojawiały się pytania w rodzaju: czy wybierać ten split payment?źródło: ShutterStock

Grupę kapitałową Tech Met tworzą cztery spółki, których głównym przedmiotem działalności jest produkcja urządzeń przemysłowych. Zgodnie z ustalonymi grupowymi zasadami dystrybucji tylko jedna spółka zajmuje się sprzedażą produktów do zagranicznych kontrahentów – jest to Tech Met International Sp. z o.o. (TMI Sp. z o.o.).

 Część towarów zbywanych w warunkach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu to produkcja własna TMI Sp. z o.o., ale w większości towary są nabywane od spółek z grupy. Ze względu na realizowaną sprzedaż w warunkach WDT i eksportu, spółka TMI – jako jedyna w grupie Tech Met – nie płaci VAT, bo co miesiąc występuje u niej nadwyżka podatku naliczonego nad należnym. Pozostałe spółki z grupy, dokonując wyłącznie dostaw krajowych, co miesiąc odprowadzają do urzędu skarbowego nadwyżkę VAT należnego nad naliczonym.

W związku z tym, że od lipca 2018 r. wchodzą w życie przepisy ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.; dalej: ustawa o VAT) wprowadzające podzieloną płatność (split payment), dyrektor finansowy TMI Sp. z o.o., który sporządza sprawozdanie skonsolidowane, ale rówież faktycznie nadzoruje rozliczenia podatkowe wszystkich spółek grupy, uznał, iż należy przeprowadzić analizę i podjąć decyzję, czy spółki z grupy powinny stosować podzieloną płatność.

Dyrektor finansowy przeprowadził rozmowy z głównymi księgowymi poszczególnych spółek na temat tego, czy decydować się na stosowanie podzielonej płatności. Wszystkie stwierdziły, że przynajmniej w pierwszym okresie obowiązywania nowych przepisów nie chcą jej stosować. Podobnie uznały, że nie są zainteresowane zakładaniem rachunku VAT, a wobec decyzji o niestosowaniu takiego rozwiązania nie ma potrzeby, aby zawierać z bankami prowadzącymi rachunki rozliczeniowe poszczególnych spółek umowy o prowadzenie takiego rachunku. Jednak do takiego rozwiązania nie do końca był przekonany dyrektor finansowy TMI Sp. z o.o. Jego zainteresowanie wzbudziła w szczególności możliwość uzyskania łatwiejszego, 25-dniowego zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym, o którym przeczytał w internecie. Spółka TMI niekiedy ma bowiem przejściowe problemy z płynnością, bo wprawdzie co miesiąc występuje o zwroty VAT, ale ze względu na to, że nie spełnia warunków do zwrotu w terminie 25 dni, składa wnioski o zwrot w zwykłym terminie 60 dni. Szczególnie duże zagrożenie niosą ze sobą korekty, które niekiedy spółka zmuszona jest składać w okresie oczekiwania na zwrot, w związku z otrzymaniem dokumentów potwierdzających możliwość zastosowania stawki 0 proc. do WDT. W ciągu ostatnich lat kilka razy zdarzyło się, że po złożeniu takiej korekty organ zaczął od początku liczyć termin 60 dni, przez co spółka czekała na zwrot blisko 100 dni. Wpłynęło to bardzo niekorzystnie na płynność finansową firmy, która zmuszona była ratować się finansowaniem w postaci pożyczek od udziałowców i spółek powiązanych. W związku z tym dyrektor zaczął poważnie rozważać opcję założenia rachunku VAT i wyboru możliwości stosowania podzielonej płatności, gdyż dowiedział się, że w ramach podzielonej płatności będzie możliwe uzyskanie zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym w terminie 25 dni i to bez konieczności spełnienia dodatkowych warunków poza tym, że zwrot będzie dokonany na rachunek VAT. Wobec powyższego dyrektor postanowił uzyskać więcej informacji na temat podzielonej płatności. W tym celu jego asystentka zaprosiła na spotkanie doradcę podatkowego, z którym spółki z grupy współpracują od czasu do czasu, ale już od wielu lat. Celem spotkania było to, by nie tylko doradca powiedział dyrektorowi nieco więcej o instytucji podzielonej płatności, ale przede wszystkim doradził. czy decydować się na jej stosowanie, czy zakładać rachunek VAT itd.

Panowie spotkali się w gabinecie dyrektora finansowego TMI Sp. z o.o.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane