statystyki

Poradnia podatkowa z dnia 14 maja 2018

autor: Tomasz Krywan14.05.2018, 08:41; Aktualizacja: 14.05.2018, 10:27
Poniesione przez firmę wydatki dotyczące przedmiotowego samochodu podzielić należy na wydatki wynikające z faktur otrzymanych do 24 kwietnia 2018 r. oraz wydatki wynikające z faktur otrzymanych od 25 kwietnia 2018 r.

Poniesione przez firmę wydatki dotyczące przedmiotowego samochodu podzielić należy na wydatki wynikające z faktur otrzymanych do 24 kwietnia 2018 r. oraz wydatki wynikające z faktur otrzymanych od 25 kwietnia 2018 r.źródło: ShutterStock

● Jak opodatkować sprzedaż towarów na zagranicznych targach

● Czy złożenie informacji VAT-26 po terminie wyklucza pełne odliczenie przy leasingu

● Jak przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego obliczać wartość sprzedaży w lombardzie

● Czy mechanizm odwrotnego obciążenia ma zastosowanie w przypadku usługi spawania

● Polska firma weźmie udział w targach książki odbywających się w Niemczech. W trakcie targów zamierza sprzedawać wydawane przez siebie książki, które przywiezie z Polski. Nabywcami mogą być zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Czy sprzedaż ta będzie podlegała opodatkowaniu według stawki 5 proc. (w przypadku sprzedaży dla osób prywatnych) oraz – jako wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów – 0 proc. (gdy nabywcami będą firmy)?

Opodatkowaniu VAT w Polsce podlegają m.in. odpłatne dostawy towarów na terytorium Polski (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). A contrario – nie podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce odpłatne dostawy towarów poza terytorium kraju.

W przedstawionej sytuacji miejsce dokonywania dostaw (sprzedaży) książek znajdować się będzie na terytorium Niemiec (na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, który stanowi, że miejscem dostawy towarów niewysyłanych ani nietransportowanych jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy). W konsekwencji dostawy te nie będą podlegać opodatkowaniu VAT w Polsce (ani według stawki 5 proc., ani według stawki 0 proc. jako wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów), lecz VAT w Niemczech (według niemieckiej stawki VAT właściwej dla książek). Zapewne towarzyszyć temu będzie obowiązek zarejestrowania się przez firmę, o której mowa, jako niemiecki podatnik VAT.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane