statystyki

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku refakturowania mediów

autor: Marcin Łukasiewicz12.05.2018, 14:30
Sposób powstania obowiązku podatkowego w przypadku usług najmu oraz dostawy mediów ustawodawca określił w sposób szczególny.

Sposób powstania obowiązku podatkowego w przypadku usług najmu oraz dostawy mediów ustawodawca określił w sposób szczególny.źródło: ShutterStock

Spółka (podatnik VAT czynny) wynajmuje wolne powierzchnie w posiadanych nieruchomościach. Zgodnie z zawartymi umowami najemca obok czynszu jest odrębnie obciążany kosztami opłat dodatkowych (m.in. za energię elektryczną, cieplną, gaz, wodę i ścieki). Najemcy nie mają możliwości samodzielnego zawarcia indywidualnych umów bezpośrednio z dostawcami mediów. Rozliczanie tych opłat odbywa się przez ich refakturowanie przez spółkę na najemców bez doliczania marży. Spółka nie czerpie żadnych korzyści finansowych z tego tytułu.

Refakturowanie, tj. wystawianie refaktur obejmujących media, odbywa się w następujący sposób: odrębna refaktura za media, którą płaci najemca; faktura obejmująca czynsz zawiera również poszczególne kwoty za media w odrębnych pozycjach od pozycji zawierającej kwotę czynszu.

Koszty mediów są ustalane na podstawie indywidualnego ich zużycia wynikającego z opomiarowania według liczników bądź według kryterium liczby osób u najemcy korzystającego z nieruchomości czy też proporcjonalnie do zajmowanej przez niego powierzchni. W konsekwencji spółka, wystawiając dla najemców refaktury za dostarczane media, stosuje stawki VAT właściwe dla tych mediów, zgodnie ze stawkami z faktur otrzymanych od ich dostawców. W którym momencie powstaje na gruncie VAT obowiązek podatkowy w przypadku refakturowania kosztów mediów? Czy słusznie spółka przyjmuje, że jest to data wystawienia refaktury dla najemców?

W związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z 16 kwietnia 2015 r., sygn. C-42/14 (Wojskowa Agencja Mieszkaniowa) organy podatkowe i sądy administracyjne obecnie przyjmują, że towarzyszące najmowi nieruchomości dostawy mediów, np. wody, energii elektrycznej i cieplnej, powinny być uważane za odrębne świadczenia, jeżeli najemca ma możliwość wyboru sposobu korzystania z nich (tj. danych towarów i usług) przez decydowanie o wielkości ich zużycia. Sytuacja taka występuje w szczególności w przypadku odrębnego rozliczania zużycia tych mediów w oparciu o wskazania liczników lub podliczników. Taką samą zasadę należy również przyjąć w przypadku, gdy umowa przewiduje odrębne rozliczanie mediów, a wysokość opłaty z tego tytułu jest ustalana w umowie na podstawie kryteriów innych niż opomiarowanie według liczników, uwzględniających zużycie tych mediów przez najemcę. Takimi innymi kryteriami mogą być np. liczba osób korzystających z nieruchomości czy też jej powierzchnia (wyrok NSA z 1 września 2015 r., sygn. akt I FSK 1414/13; interpretacja indywidualna dyrektora IS w Poznaniu z 19 stycznia 2016 r., nr ILPP2/443-303/14/15-S/SJ; interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 25 września 2017 r., nr 0115-KDIT1-1.4012.365.2017.3.AJ).

W analizowanej sprawie spółka słusznie przyjęła, że refakturowane media stanowią odrębne czynności od związanych z nimi usług najmu, opodatkowane według właściwych dla nich zasad i stawek podatku VAT. Istota problemu sprowadza się do ustalenia, kiedy w analizowanej sprawie powstaje w VAT obowiązek podatkowy z tytułu refakturowanych mediów, tj. czy słusznie spółka przyjmuje datę wystawienia refaktury dla najemców.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane