statystyki

50-proc. koszty uzyskania przychodu: Twórczej pracy nie można zapisać na sztywno

autor: Łukasz Zalewski14.05.2018, 20:00
biznes, IT, komputer

Spór sprowadzał się do tego, czy do 80 proc. wynagrodzenia za pracę twórczą pracowników oraz do pracy po godzinach będą miały zastosowanie podwyższone 50-proc. koszty uzyskania przychodów.źródło: ShutterStock

Samo zapisanie w umowie o pracę, że 80 proc. wynagrodzenia dotyczy pracy twórczej, nie uprawnia jeszcze do 50-proc. kosztów uzyskania przychodu – uznał WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła spółki zatrudniającej informatyków i analityków sieci. W aneksach do umów o pracę z tymi osobami spółka chciała zapisać, że 80 proc. wynagrodzenia dotyczy przeniesienia majątkowych praw autorskich do stworzonych utworów (dzieł), a 20 proc. pozostałych zadań. Zaznaczyła, że jeśli dojdzie do zmiany proporcji, to będzie zawierała kolejne aneksy. Zamierzała też stosować podwyższone koszty do wynagrodzenia za twórczą pracę po godzinach.

Spór sprowadzał się do tego, czy do 80 proc. wynagrodzenia za pracę twórczą pracowników oraz do pracy po godzinach będą miały zastosowanie podwyższone 50-proc. koszty uzyskania przychodów.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uważał, że nie będzie to możliwe, ponieważ nie można wyodrębnić wynagrodzenia procentowo. Wykonywanie pracy twórczej nie oznacza bowiem automatycznie powstania utworu i przejścia praw z tego tytułu na pracodawcę.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane