statystyki

Informatyka w służbie fiskusa. Czego zabrakło polskim służbom skarbowym w walce o VAT?

autor: Marek Chądzyński, Bartek Godusławski16.04.2018, 07:31; Aktualizacja: 16.04.2018, 07:37
VAT

Słaby przepływ informacji w strukturze służb skarbowych, brak narzędzi do analizy rozliczeń VAT, słaba współpraca z organami ścigania, chybiony sposób oceny efektów pracy kontrolerów skarbowych i marna efektywność wymiaru sprawiedliwości w ściganiu przestępców podatkowych.źródło: ShutterStock

Słaby przepływ informacji w strukturze służb skarbowych, brak narzędzi do analizy rozliczeń VAT, słaba współpraca z organami ścigania, chybiony sposób oceny efektów pracy kontrolerów skarbowych i marna efektywność wymiaru sprawiedliwości w ściganiu przestępców podatkowych.  Takie przyczyny powstania luki w VAT w latach 2008–2015 wymieniali eksperci, autorzy raportów poświęconych wyłudzeniom podatku, czy – szerzej – całej szarej strefie.

Zabrakło polskiej Guardia di Finanza

Dla przykładu raport firmy doradczej PwC „Luka podatkowa w VAT – jak to zwalczać” ze stycznia 2014 r. wymieniał cztery główne przyczyny. Wśród nich błędny dobór celów strategicznych aparatu skarbowego (urzędnicy byli rozliczani z tzw. ustaleń, czyli wielkości stwierdzonych wyłudzeń, a nie ściągania należności z podatków). A także brak wyspecjalizowanej służby odpowiadającej tylko za zwalczanie przestępczości podatkowej. Raport wytykał rządowi – podobnie jak ONZ-owska agenda UN Global Compact – brak polskiego odpowiednika działającej we Włoszech Guardia di Finanza. Co prawda polska policja finansowa nie powstała, ale służby skarbowe skonsolidowano, łącząc je w Krajową Administrację Skarbową.

Zaległości budżetowe

Zaległości budżetowe

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • były inspektor(2018-04-16 18:36) Zgłoś naruszenie 130

    Przed laty w Polsce funkcjonowała KONTROLA FINANSOWA wyspecjalizowana w zwalczaniu PRZESTĘPSTW GOSPODARCZYCH..Jak ona pojawiała się w firmie to wszyscy wiedzieli,że ktoś pójdzie za kraty.Ale 30 lat temu ją NOWA WŁADZA zlikwidowała.Dlaczego?Proszę się domyśleć?

    Odpowiedz
  • zabrakło dobrej woli szefostwa MF-u(2018-04-16 11:07) Zgłoś naruszenie 60

    Zabrakło dobrej woli szefostwa MF-u. Rozwiązania na uszczelnienia systemu podatkowego i problemy w tym zakresie były sygnalizowane od wielu wielu lat poprzez setki pism wysyłanych przez związki zawodowe oraz wielu pracowników, kierowników itp .Niestety jedyna odpowiedź na te pisma jaka przychodziła z MF-u to ,ze wszystko jest ok i nie ma problemu. A jesli jakiś pracownik był nadgorliwy z tym zgłaszaniem problemu to doprowadzano mobbingu takiego pracownika aż do w skrajnych wypadkach zwolnienia go z pracy. Było tak nie tylko za czasów PO ale i roku rządów PIS-u .A teraz trochę sie poprawiło bo jest silny nacisk z samej góry na uszczelnienie systemu ale wciąż wysoko postawieni szefowie w MF-ie nie reaguja na rozliczne sygnały i rozwiązania jak dalej uszczelnić system.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane