statystyki

Informatyka w służbie fiskusa. Czego zabrakło polskim służbom skarbowym w walce o VAT?

autor: Marek Chądzyński, Bartek Godusławski16.04.2018, 07:31; Aktualizacja: 16.04.2018, 07:37
VAT

Słaby przepływ informacji w strukturze służb skarbowych, brak narzędzi do analizy rozliczeń VAT, słaba współpraca z organami ścigania, chybiony sposób oceny efektów pracy kontrolerów skarbowych i marna efektywność wymiaru sprawiedliwości w ściganiu przestępców podatkowych.źródło: ShutterStock

Słaby przepływ informacji w strukturze służb skarbowych, brak narzędzi do analizy rozliczeń VAT, słaba współpraca z organami ścigania, chybiony sposób oceny efektów pracy kontrolerów skarbowych i marna efektywność wymiaru sprawiedliwości w ściganiu przestępców podatkowych.  Takie przyczyny powstania luki w VAT w latach 2008–2015 wymieniali eksperci, autorzy raportów poświęconych wyłudzeniom podatku, czy – szerzej – całej szarej strefie.

Zabrakło polskiej Guardia di Finanza

Dla przykładu raport firmy doradczej PwC „Luka podatkowa w VAT – jak to zwalczać” ze stycznia 2014 r. wymieniał cztery główne przyczyny. Wśród nich błędny dobór celów strategicznych aparatu skarbowego (urzędnicy byli rozliczani z tzw. ustaleń, czyli wielkości stwierdzonych wyłudzeń, a nie ściągania należności z podatków). A także brak wyspecjalizowanej służby odpowiadającej tylko za zwalczanie przestępczości podatkowej. Raport wytykał rządowi – podobnie jak ONZ-owska agenda UN Global Compact – brak polskiego odpowiednika działającej we Włoszech Guardia di Finanza. Co prawda polska policja finansowa nie powstała, ale służby skarbowe skonsolidowano, łącząc je w Krajową Administrację Skarbową.

Zaległości budżetowe

Zaległości budżetowe

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • były inspektor(2018-04-16 18:36) Zgłoś naruszenie 130

    Przed laty w Polsce funkcjonowała KONTROLA FINANSOWA wyspecjalizowana w zwalczaniu PRZESTĘPSTW GOSPODARCZYCH..Jak ona pojawiała się w firmie to wszyscy wiedzieli,że ktoś pójdzie za kraty.Ale 30 lat temu ją NOWA WŁADZA zlikwidowała.Dlaczego?Proszę się domyśleć?

    Odpowiedz
  • zabrakło dobrej woli szefostwa MF-u(2018-04-16 11:07) Zgłoś naruszenie 60

    Zabrakło dobrej woli szefostwa MF-u. Rozwiązania na uszczelnienia systemu podatkowego i problemy w tym zakresie były sygnalizowane od wielu wielu lat poprzez setki pism wysyłanych przez związki zawodowe oraz wielu pracowników, kierowników itp .Niestety jedyna odpowiedź na te pisma jaka przychodziła z MF-u to ,ze wszystko jest ok i nie ma problemu. A jesli jakiś pracownik był nadgorliwy z tym zgłaszaniem problemu to doprowadzano mobbingu takiego pracownika aż do w skrajnych wypadkach zwolnienia go z pracy. Było tak nie tylko za czasów PO ale i roku rządów PIS-u .A teraz trochę sie poprawiło bo jest silny nacisk z samej góry na uszczelnienie systemu ale wciąż wysoko postawieni szefowie w MF-ie nie reaguja na rozliczne sygnały i rozwiązania jak dalej uszczelnić system.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane