statystyki

Kiedy podatnik trafi do wyspecjalizowanej jednostki fiskusa

autor: Mariusz Szulc19.12.2018, 21:16; Aktualizacja: 20.12.2018, 07:38
Wiceszef KAS wyjaśnił, że podatnicy CIT mają obowiązek wykazać w zeznaniu rocznym także przychody z udziału w zyskach spółek osobowych.

Wiceszef KAS wyjaśnił, że podatnicy CIT mają obowiązek wykazać w zeznaniu rocznym także przychody z udziału w zyskach spółek osobowych.źródło: ShutterStock

Na limit 5 mln euro, po przekroczeniu którego podatnika CIT obsługują wyspecjalizowane urzędy skarbowe, składają się zarówno jego własne przychody, jak i te, które osiągnął z tytułu uczestnictwa w zysku innej spółki.

Wyjaśnił to Piotr Walczak wiceszef Krajowej Administracji Skarbowej w odpowiedzi na poselską interpelację. Chodziło o rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 24 lutego 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 437). Określa ono, dla których podatników i płatników właściwy jest inny naczelnik urzędu skarbowego, niż wynikałoby to z właściwości miejscowej (przykładowo, takimi urzędami są Pierwszy i Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy).

Decyduje o tym m.in. wysokość ubiegłorocznych przychodów ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług. Próg wynosi 5 mln euro. Powstało pytanie, czy do limitu tego wlicza się także przychody z tytułu prawa do udziału w zyskach spółek osobowych, które jako samodzielne podmioty prowadzą odrębne księgi rachunkowe.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane