statystyki

Kiedy podatnik trafi do wyspecjalizowanej jednostki fiskusa

autor: Mariusz Szulc19.12.2018, 21:16; Aktualizacja: 20.12.2018, 07:38
Wiceszef KAS wyjaśnił, że podatnicy CIT mają obowiązek wykazać w zeznaniu rocznym także przychody z udziału w zyskach spółek osobowych.

Wiceszef KAS wyjaśnił, że podatnicy CIT mają obowiązek wykazać w zeznaniu rocznym także przychody z udziału w zyskach spółek osobowych.źródło: ShutterStock

Na limit 5 mln euro, po przekroczeniu którego podatnika CIT obsługują wyspecjalizowane urzędy skarbowe, składają się zarówno jego własne przychody, jak i te, które osiągnął z tytułu uczestnictwa w zysku innej spółki.

Wyjaśnił to Piotr Walczak wiceszef Krajowej Administracji Skarbowej w odpowiedzi na poselską interpelację. Chodziło o rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 24 lutego 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 437). Określa ono, dla których podatników i płatników właściwy jest inny naczelnik urzędu skarbowego, niż wynikałoby to z właściwości miejscowej (przykładowo, takimi urzędami są Pierwszy i Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy).

Decyduje o tym m.in. wysokość ubiegłorocznych przychodów ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług. Próg wynosi 5 mln euro. Powstało pytanie, czy do limitu tego wlicza się także przychody z tytułu prawa do udziału w zyskach spółek osobowych, które jako samodzielne podmioty prowadzą odrębne księgi rachunkowe.


Pozostało jeszcze 44% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane