Śliż: Kończymy tworzenie narzędzi uszczelniających VAT. Zlikwidujemy patologię z paragonami i elektroniką [WYWIAD]

autor: Łukasz Zalewski03.04.2018, 07:17; Aktualizacja: 03.04.2018, 08:10
Wojciech Śliż, dyrektor departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów

Wojciech Śliż, dyrektor departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansówźródło: Dziennik Gazeta Prawna

- Kończymy tworzenie narzędzi uszczelniających VAT. W ostatnim kroku odejdziemy od trzech rejestrów podatników na rzecz jednego. Będą w nim zintegrowane informacje dotyczące rachunku bankowego, zarejestrowania, wyrejestrowania i statusu podatnika - mówi Wojciech Śliż, dyrektor departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • księgowy(2018-04-03 08:39) Zgłoś naruszenie 405

    Skoczcie z tymi nowelizacjami prawa podatkowego.Nie ma w Polsce podatnika by te przepisy ogarniał.To i tak do nie rozwiąże ogromnych zwrotów podatku VAT.Jedyne słuszne oraz skuteczne rozwiązanie to likwidacja podatku VAT i przywrócenie podatku OBROTOWEGO.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • dexter(2018-04-03 16:50) Zgłoś naruszenie 181

    Kolejny bełkot o uszczelnieniach. Wpływy spadaja mimo okradania firm z naleznego Vatu.

    Odpowiedz
  • Grześ(2018-04-03 12:20) Zgłoś naruszenie 160

    Jedyne rozwiązanie które zmusi do płacenia zobowiązań oraz całkowicie zlikwiduje wyłudzenia VAT to zaliczenie w koszty jedynie faktur zapłaconych i zwrot VAT-u jedzenie od zapłaconych faktur. Znikną firmy wydmuszki które działają pod cudzym nazwiskiem dwa , trzy miesiące . Zwracają się o zwtrt VAT jednocześnie nie płacąc swoich zobowiązań. O tym biznes mówki od ponad 20 lat i władzy to nie pasuje tylko podejmuje coraz to nowe bezmyślne i bezsensowne ,, uszczelnienia ,, oszust w takiej sytuacji nie otrzyma zwrotu VAT bo najpierw musiałby zapłacić fakturę i VAT. Proste jak drut. Dlaczego właśnie tego boją się politycy ? Odpowiedz: ciężko byłoby wykorzystywać spółki państwowe do wyprowadzania pieniędzy przez polityków . Można też wprowadzić zapis że po upływie np. 129 dni płatności za fakturę nie jest ona kosztem. Ale tu znowu polegnie budżetówka która notorycznie nie płaci swoich zobowiązań w terminie. A firma Kowalskiego niech się dalej buja z problemami .

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2018-04-03 12:51) Zgłoś naruszenie 151

    MF - to patologia , umówmy się .

    Odpowiedz
  • A.H.(2018-04-03 10:59) Zgłoś naruszenie 112

    Chodzi wyłącznie o to, żeby dobrać się do Tuska i PO. Nie łudźcie się, że oni myślą o czymkolwiek innym. Jak skończą z VAT-em, dobiorą się do emerytur - każdemu "obywatelsko" po 1400 złotych. To bolszewia w czystej postaci. Na ustach Rzeczpospolita", w głowie - "byle do koryta". A koryto trzeba czymś napełnić dla swoich.

    Odpowiedz
  • okradany w bialy dzien polak(2018-04-03 18:27) Zgłoś naruszenie 71

    jedyna patologia to obecny rzad i jemu sie trzeba przyjzec jak nas okradaja a robia to w bialy dzien bez wstydu wlasciwie od kiedy zlodziej ma wstyd pytam tylko

    Odpowiedz
  • Grześ(2018-04-04 01:10) Zgłoś naruszenie 40

    Rząd nie wprowadzi zaliczania w koszty faktury po zapłacie bo strzeliłby sobie w kolano . Dziś sprzedajesz towar i natychmist płacisz AT i podatek dochodowy chociaż możesz nigdy nie dostać od odbiorcy zapłaty za fakturę. Ale kogo to obchodzi . Rząd otrzymał już swoją daninę . A otrzymanie zapłaty za towar to Twój problem . Gdyby rząd wprowadził KOSZT dopiero po zapłacie od odbiorcy to przedsiębiorca płaciłby podatki dopiero po zapłaceniu faktury !!!! Czyli wpływy do skarbu państwa następowały by tylko po zapłaceniu faktury . A dziś rząd ma wszystkie podatki w chwilunwystseienia faktury a nie zapłaty za nią. I to jest zwykle draństwo ze strony rządu. Bo przecież przedsiębiorca może nigdy nie otrzymać swojej zapłaty a rząd zarał już wszystkie swoje daniny .

    Odpowiedz
  • Polak(2018-04-03 09:16) Zgłoś naruszenie 313

    Zlikwidować w całości podatek LINIOWY , a tylko żeby obowiązywał podatek dochodowy progresywny.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Rodzynek(2018-04-03 10:58) Zgłoś naruszenie 31

    Przede wszystkim państwo powinno stworzyć jakieś sposoby wywierania wpływu na niepłacących terminowo, bo ja w zasadzie byłem w szachu i dopiero faktor coś ruszył w tej kwestii

    Odpowiedz
  • fiskusik(2018-04-03 14:14) Zgłoś naruszenie 31

    Nie wiem po co to cale zamieszanie. Prowadzę działalność, to biorę fakturę. Nie prowadzę działalności, to biorę paragon. natomiast fakturę do paragonu mogą wziąć tylko osoby, które dokonały zakupu jako ostateczny konsument na własne potrzeby. Jak przedsiębiorca ciągle robi zakupy u tego samego sprzedawcy to otrzymuje towar na podstawie dowodu wydania towaru, a na koniec miesiąca otrzymuje fakturę. I tyle w temacie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Grześ(2018-04-04 01:29) Zgłoś naruszenie 31

    Do księgowy - piszesz totalne bzdury . Podatek OBROTOWY obowiązywał ok. 30 lat temu i został zlikwidowany jako niezwykle szkodliwy . Dlaczego ? Ponieważ obciżenia podatkowe firm są tak duże że dziś firmy mają średni dochód ( wg gazety prawnej) na poziomie od 0,5% do 2% OBROTU .!!!!!!!!!! Tak więc firmy pracujące na niskich marżach nie mają prawa bytu . Więc rzęsy zafobić na podatek trzeba bardzo mocno podnieść ceny w górę. Poza tym firma noe ma pieniędzy na Rzadne *********** Bo niby skąd ? To pociąga za sobą zmiejszenie produkcji w każdej branży Jak do tego dołożyć amortyzację inwestycji w Polsce ( co jest ewenementem) rozłożoną na 40 tak CZERDZIEŚCI LAT to nie opłaca się nic robić.

    Odpowiedz
  • Jan Jakubiak(2018-04-03 23:47) Zgłoś naruszenie 21

    Nic z tego nie rozumiem. Szykuje się znowu wielki bałagan

    Odpowiedz