Nie dziwi zatem, że poszczególne kraje UE biorą sprawy w swoje ręce. Jest to w końcu w ich interesie, a poza tym działając w pojedynkę, mogą osiągnąć spodziewane rezultaty szybciej, niż gdyby czekały, aż zacznie działać cała unijna machina. Co więcej, inspirują siebie nawzajem.

A Polska podobno już budzi zainteresowanie innych, tak twierdzi Ministerstwo Finansów.

- Chcemy, aby nasze rozwiązania były najlepsze w UE i skuteczne. Proponujemy takie, które postawią oszustów pod ścianą i które na dobre wyeliminują proceder wyłudzeń z Polski - mówią w dzisiejszym wywiadzie przedstawiciele resortu finansów odpowiedzialni odpowiednio za VAT i podatki dochodowe. Podkreślają, że choć rozwiązania przygotowywane przez Polskę i KE różnią się perspektywą, szybkością działania i wdrożenia, to co do celów i pryncypiów są zbieżne. JPK_VAT, ustawa uszczelniająca VAT, pakiet paliwowy, analiza danych, odwrotne obciążenie w niektórych branżach - to już mamy. A od 2018 r. czekają nas kolejne zmiany o charakterze systemowym, jak choćby system podzielonej płatności.

Dziś krótkie podsumowanie, co zrobiło i co planuje MF oraz jak te pomysły wypadają na tle innych krajów UE oraz działań Komisji Europejskiej.

ZAINTERESOWAŁ CIĘ TEN TEMAT? CZYTAJ WIĘCEJ W TYGODNIKU GAZETA PRAWNA >>>