statystyki

Nadszedł czas na uszczelnianie CIT. MF nie odpuści agresywnych optymalizacji

autor: Marek Chądzyński, Bartek Godusławski20.12.2017, 07:23; Aktualizacja: 20.12.2017, 08:19
Zmiany mają zwiększyć wpływy z CIT, które – zdaniem fiskusa – są zbyt niskie w porównaniu do wysokich zysków osiąganych przez firmy.

Zmiany mają zwiększyć wpływy z CIT, które – zdaniem fiskusa – są zbyt niskie w porównaniu do wysokich zysków osiąganych przez firmy.źródło: ShutterStock

W VAT są już sukcesy, a większość działań zasypujących lukę podatkową jest wdrożona lub za chwilę będzie. Teraz skarbówka weźmie się za finanse firm.

Ministerstwo Finansów przez ostatnie dwa lata koncentrowało się nie tylko na uszczelnieniu VAT, ale ostrzegło przedsiębiorców, że nie odpuści też agresywnych optymalizacji w podatku dochodowym. Efekty zasypywania luki w CIT nie są tak spektakularne jak w przypadku VAT. Głównie dlatego, że sprawy, którymi zajmuje się skarbówka, są skomplikowane i trzeba w nich zbadać dziesiątki tysięcy transakcji, by złapać za rękę kogoś, kto uchyla się od płacenia podatków. Pierwszymi sukcesami fiskus mógł się pochwalić w 2016 r. W przypadku optymalizacji i cen transferowych postępowania kontrolne zmniejszyły stratę firm o 2,8 mld zł wobec zaledwie 93,3 mln zł w 2015 r. W tym roku też jest dobrze, ale już nie wszędzie skarbówka może się pochwalić tak dobrymi wynikami.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Prowadzę Firmę już 20 lat !!!!!(2017-12-20 12:21) Zgłoś naruszenie 14

    i NIGDY nie płaciłem Podatku CIT..... bo od czego są Tzw. Koszty ???? CIT płacą ci co już nie mają pomysłu na Koszty jakieś 0,00001 % Firm w Polsce.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane