Uszczelnianie podatków stało się specjalnością rządu. W przyjętej przez Sejm ustawie budżetowej założono, że wpływy z podatku od towarów i usług wzrosną do 331 mld złotych. Lepszą ściągalność podatku mają zapewnić zmiany w prawie podatkowym, które w 2018 roku mogą zaskoczyć przedsiębiorców.
Zobacz również
1
STIR czyli ryzyko zablokowanych kont
1 stycznia 2018 weszła w życie ustawa o STIR czyli Systemie Teleinformatycznym Izby Rozliczeniowej. Ideą systemu jest oszacowanie ryzyka wystąpienia nadużyć podatkowych przy wykorzystaniu banków lub SKOK-ów. Szybką reakcję skarbówki ma zapewnić wymiana informacji o rachunkach firmowych między Krajową Administracją Skarbową a instytucjami finansowymi. Jak przewidziano w ustawie, chodzi także o te dane, które objęte są tajemnic ą bankową.
Ustawa poszerza także uprawnienia funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej. Szef KAS będzie miał możliwość zlecenia bankom blokady podejrzanych rachunków firmowych. Na mocy postanowienia wydanego przez Szefa KAS rachunek takiego podmiotu będzie zablokowany maksymalnie na 72 godziny, jeśli uprzednia analiza wskaże na duże ryzyko wykorzystania działalności instytucji finansowych do wyłudzeń skarbowych. W szczególnych przypadkach, dostęp do rachunku zostanie zablokowany do 3 miesięcy.
ShutterStock
2
Split payment czyli podzielona płatność o 1 lipca
Nowela ustawy o VAT zrodzi niemałe zamieszane w płatnościach. Mechanizm polegać będzie na tym , że płatność za nabyty towar lub usługę dokonywana będzie w taki sposób, że zapłata odpowiadająca wartości sprzedaży netto będzie odprowadzana na rachunek bankowy dostawcy. Pozostała zapłata z kolei odpowiadająca kwocie podatku VAT trafiałaby na specjalne konto dostawcy – rachunek VAT.
Ustawa zobowiązuje banki do utworzenia i prowadzenia takiego rachunku dla każdego przedsiębiorcy nieodpłatnie. O tym, czy płatność zostanie podzielona, zadecyduje nabywca, a tym samym uzależni od swojej decyzji wpływy finansowe przedsiębiorstw.
Podatnicy z jednej strony zyskają bezpieczeństwo związane z transparentnością transakcji i możliwością sprawdzenia kontrahenta. Z drugiej zaś, będą mieli ograniczony dostęp do środków ulokowanych na rachunkach VAT. W konsekwencji do dyspozycji pozostaje im jedynie kwota netto, co może wpłynąć na płynność finansową firm, o czym informuje sam ustawodawca.
ShutterStock
3
Kasy fiskalne
Prawdopodobnie jeszcze w tym roku rozpocznie się stopniowa wymiana kas fiskalnych na kasy online. Dzięki nim wszelkie informacje o sprzedaży zostaną automatycznie przesłane do centralnego systemu informatycznego Krajowej Administracji Skarbowej. Urzędnicy będą mogli przyglądać się każdej transakcji i automatycznie reagować na próby wyłudzenia podatku. Na początku obowiązek stosowania kas on-line zostanie wprowadzony w branżach szczególnie narażonych na ryzyko nadużyć podatkowych. Okres przejściowy ma potrwać aż do końca 2023 roku.
ShutterStock
4
Stawki VAT na wyroby medyczne
Nowe stawki VAT już obowiązują. Chodzi o niektóre wyroby higieniczne i farmaceutyczne z gumy tj. prezerwatywy, cewki, strzykawki, rozpieracze, smoczki, worki tlenowe.
Jeśli powyższe wyroby będą kwalifikowane jako medyczne, wówczas przypisana im stawka VAT zostanie obniżona do 8 proc. W przeciwnym razie wyroby te objęte będą 23 proc. stawką podatku. Tytułem przykładu, soczewki do okularów korekcyjnych będą objęte obniżoną stawką VAT, a do okularów przeciwsłonecznych – stawką 23 proc.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję