Jedna stawka VAT na wszystko? To nie musi być zły pomysł!

autor: Marek Chądzyński26.03.2018, 08:03; Aktualizacja: 26.03.2018, 12:17
Wprowadzenie jednolitej stawki VAT powinno zlikwidować ten ubytek, choć obciążenie tym podatkiem dochodów w grupach, gdzie są one najniższe, z pewnością by wzrosło.

Wprowadzenie jednolitej stawki VAT powinno zlikwidować ten ubytek, choć obciążenie tym podatkiem dochodów w grupach, gdzie są one najniższe, z pewnością by wzrosło.źródło: ShutterStock

W teorii to ma sens: skoro w wydatkach najbiedniejszych konsumentów na pierwszym miejscu są towary i usługi, bez których nie można się obejść, to zastosowanie niższej stawki na nie wydaje się logiczne. Obciążenie budżetów, gdzie najwięcej miejsca zajmuje żywność, leki, czy produkty higieniczne będzie wtedy mniejsze. Polska – oprócz 23-procentowej stawki podstawowej VAT - stosuje więc zwolnienia z podatku i stawki obniżone, pięcio- i ośmioprocentową.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło: gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • fs(2018-03-26 14:45) Zgłoś naruszenie 80

  Co by nie powiedzieć, to jednym z największych koszmarów w podatku VAT jest trudność w ustaleniu prawidłowej stawki i mnóstwo interpretacji tego dotyczy, z tym, że fiskus jest taki sprytny, że żąda od podatnika zakwalifikowania do danego PKWiU, a sam się wypowiada tylko co do stawki, natomiast w razie kontroli może kwestionować zasadność stosowania danego PKWiU, nawet jeśli podatnik ma stosowną opinie GUS-u. Kuriozalne są wręcz przykłady np. lodów w kubeczku, lodów w wafelku, lodów na wynos, lodów na talerzyku, lodów na patyku itp. itd. i nikt chyba do końca nie wie, jaka powinna być stawka na lody. W razie stosowania jednej stawki te problemy by się skończyły. Może więc trzeba szukać innych sposobów pomagania biedniejszym, a nie obniżać stawkę VAT na niektóre towary i usługi, które zresztą są kupowane także przez bogatych. Prawo unijne dopuszcza stosowanie stawek obniżonych, ale nie nakazuje ich stosowania. może więc warto takie propozycje poważnie rozważyć.

  Odpowiedz
 • Lex(2018-03-26 12:12) Zgłoś naruszenie 51

  Powiedzcie mi kochani dlaczego w Wlk. Brytani jedzenie jest ze stawka VAT 0% a w PL, gdzie ludzie proporcjonalnie o wiele wiecej wydaja na zywnosc ,nie ma stawki 0%?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • karen(2018-03-26 10:46) Zgłoś naruszenie 35

  Towary podstawowe powinny być niżej opodatkowane, ale można to robić w VAT, komplikując system, albo w podatkach osobistych, wyliczając dla każdego obywatela, niezależnie od dochodu, minimum życiowe i oddając mu to w postaci ulgi , zwrotu podatku albo dopłat. Dziwi mnie, ze już dawno nie nastąpiło ujednolicenie tego.

  Odpowiedz
 • Grazyna(2018-03-26 14:58) Zgłoś naruszenie 35

  Czas opuscic i rozwalac totalitarnego KOMUNISTYCZNEGO EURO-TRUPA z miedzynarodowka bandytow,kryminalistow,zaborcow ! Nigdzie na swiecie nie ma tak dranskich podatkow jak w KOMUNISTYCZNYM EURO-BURDELU ! W USA np. podatek jest 6 lub 7% ,a wielu stanach na odziez nie ma podatku,rowniez na zywnosc nie ma podatku.Sa male podatki np. kupuje telewizor za $100 to place 7% czyli $7. Unijna miedzynarodowka kryminalistow,oprawcow bierze 23% i za to zaciekle atakuje euro-niewolnikow dyktatura co maja robic we wlasnych krajach ! ROZWALAC KOMUNISTYCZNEGO EURO-TRUPA z najwieksza nienawiscia !!!!!!!!

  Odpowiedz
 • Lokis(2018-03-27 14:48) Zgłoś naruszenie 20

  ilu magistrów i doktorów jeszcze bedzie ten temat rozpracowywało i ile potrzebują czasu żeby doszli do wniosku że trzeba podnieść miesięczną kwotę wolną od podatku do kwoty minimum socjalnego i skończy sie systemowy problem mało zarabiających po drugie ustalić jedną stawkę na VAT i skończy sie problem z lodami w wafelku i na ptyku i

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane