statystyki

Spółka z o.o. nie zapłaci zaległości podatkowych, jeśli ogłosi upadłość

autor: Patrycja Dudek26.03.2018, 18:00
W drugiej sprawie chodziło o CIT, a właściwie o odsetki za jego nieterminową zapłatę, bo sam podatek udało się wyegzekwować z majątku spółki.

W drugiej sprawie chodziło o CIT, a właściwie o odsetki za jego nieterminową zapłatę, bo sam podatek udało się wyegzekwować z majątku spółki.źródło: ShutterStock

Jeśli prezes spółki z o.o. chce uniknąć odpowiedzialności za jej zaległości podatkowe, musi złożyć wniosek o jej upadłość, nawet gdy firma ma aktywa, ale nie płaci zobowiązań – wynika z wyroków WSA.

Oba wyroki WSA w Warszawie dotyczyły członków zarządu, na których fiskus chciał przenieść odpowiedzialność za zaległości spółki kapitałowej. Zasadniczo jest to możliwe, gdy zaległość powstała w czasie pełnienia funkcji członka zarządu, a egzekucja z majątku spółki okazała się bezskuteczna.

Członek zarządu może uwolnić się od odpowiedzialności, jeżeli we właściwym terminie złoży wniosek o ogłoszenie upadłości albo dowiedzie, że nie został on złożony na czas bez jego winy, bądź też wskaże majątek spółki, z którego zostaną zaspokojone żądania fiskusa.

Jedna zaległość

W pierwszej sprawie spór toczył się o to, kiedy wniosek o upadłość powinien zostać złożony – czy wystarczającą przesłanką jest nieuregulowanie przez spółkę choćby jednego zobowiązania. Chodziło o zaliczki na PIT, które nie trafiły w lutym na konto urzędu skarbowego. Fiskus uznał, że był to już właściwy moment na złożenie wniosku.

Innego zdania był prezes. Złożył on wniosek o upadłość w lipcu, ale – jak przekonywał – i tak działał zapobiegawczo, bo w tym momencie spółka miała aktywa warte 1,2 mln zł (co potwierdził syndyk), a jej zaległości względem urzędu skarbowego wynosiły 650 tys. zł.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane