statystyki

Zastrzyk gotówki dla firmy zawsze z PCC

autor: Patrycja Dudek21.03.2018, 07:29; Aktualizacja: 21.03.2018, 08:49
Spółka wskazała, że w świetle kodeksu spółek handlowych dopłaty są możliwe wyłącznie w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 177), a nie w komandytowej.

Spółka wskazała, że w świetle kodeksu spółek handlowych dopłaty są możliwe wyłącznie w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 177), a nie w komandytowej.źródło: ShutterStock

Pieniądze przekazane spółce są objęte podatkiem od czynności cywilnoprawnych, nawet gdy wspólnik twierdzi, że nie była to pożyczka ani dopłaty – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o spółkę komandytową, którą wspólnicy zamierzali zasilić finansowo. We wniosku o interpretację napisali, że nie będzie to podwyższenie wkładu, pożyczka, ani dopłata, Podkreślili, że pieniądze będą mogły zostać w każdej chwili zwrócone wspólnikom. Uważali, że nie będzie od tego PCC, bo ustawa wyraźnie wymienia, które czynności są opodatkowane.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził jednak, że taki zastrzyk gotówki przypomina dopłatę (art. 1 ust.3 pkt 1 ustawy o PCC). Należy się więc od niej podatek w wysokości 0,5 proc.


Pozostało jeszcze 49% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane