statystyki

Zastrzyk gotówki dla firmy zawsze z PCC

autor: Patrycja Dudek21.03.2018, 07:29; Aktualizacja: 21.03.2018, 08:49
Spółka wskazała, że w świetle kodeksu spółek handlowych dopłaty są możliwe wyłącznie w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 177), a nie w komandytowej.

Spółka wskazała, że w świetle kodeksu spółek handlowych dopłaty są możliwe wyłącznie w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 177), a nie w komandytowej.źródło: ShutterStock

Pieniądze przekazane spółce są objęte podatkiem od czynności cywilnoprawnych, nawet gdy wspólnik twierdzi, że nie była to pożyczka ani dopłaty – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o spółkę komandytową, którą wspólnicy zamierzali zasilić finansowo. We wniosku o interpretację napisali, że nie będzie to podwyższenie wkładu, pożyczka, ani dopłata, Podkreślili, że pieniądze będą mogły zostać w każdej chwili zwrócone wspólnikom. Uważali, że nie będzie od tego PCC, bo ustawa wyraźnie wymienia, które czynności są opodatkowane.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził jednak, że taki zastrzyk gotówki przypomina dopłatę (art. 1 ust.3 pkt 1 ustawy o PCC). Należy się więc od niej podatek w wysokości 0,5 proc.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane