statystyki

Podatnikiem jest spółka, nawet gdy nie istnieje

autor: Patrycja Dudek20.03.2018, 07:15; Aktualizacja: 20.03.2018, 08:51
W tej sprawie problem polegał na tym, że spółka komandytowa nie istniała i nie mogła starać się o zwrot podatku od czynności cywilnoprawnych, pobranego przez notariusza przy zawarciu umowy tej spółki.

W tej sprawie problem polegał na tym, że spółka komandytowa nie istniała i nie mogła starać się o zwrot podatku od czynności cywilnoprawnych, pobranego przez notariusza przy zawarciu umowy tej spółki.źródło: ShutterStock

Przy zawieraniu umowy spółki podatnikiem PCC nie jest wspólnik, lecz nowo zakładana spółka, której formalnie jeszcze nie ma. Tylko ona może później ubiegać się o ewentualny zwrot nadpłaty – orzekł NSA.

W tej sprawie problem polegał na tym, że spółka komandytowa nie istniała i nie mogła starać się o zwrot podatku od czynności cywilnoprawnych, pobranego przez notariusza przy zawarciu umowy tej spółki. Notariusz pobrał PCC od wspólnika, którym była spółka akcyjna. Zapłaciła ona niemal 300 tys. zł podatku.

Po pewnym czasie wystąpiła jednak do naczelnika urzędu skarbowego o zwrot nadpłaty. Uważała, że podatek nie był należny.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane