statystyki

Podatek należny od wkładu nie jest przychodem

autor: Patrycja Dudek27.06.2016, 07:29; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:38
Podatki

Spór z fiskusem dotyczył tego, czy równowartość VAT wlicza się do podstawy opodatkowania CIT spółki wnoszącej aport.źródło: ShutterStock

Kwota przekazana spółce wnoszącej aport przez spółkę go otrzymującą na zapłatę 23 proc. VAT nie zwiększa podstawy opodatkowania CIT u tej pierwszej – orzekł NSA.

To już kolejny wyrok potwierdzający, że VAT wynikający z faktury nie powiększa przychodu nie tylko wtedy, gdy dokumentuje ona sprzedaż, lecz także wtedy gdy wnoszony jest aport.

Polecany produkt: Podatki 2016 cz. 1 i cz. 2 >>

Sprawa dotyczyła spółki z o.o. produkującej wyroby cukiernicze. W ramach restrukturyzacji zamierzała wnieść do nowej spółki z o.o. prawa do znaków towarowych oraz wzorów użytkowych. Przeniesieni mieli też zostać pracownicy marketingu odpowiedzialni za zarządzanie tymi prawami oraz umowy niezbędne do wykorzystywania znaków w nowej spółce. Tym samym spółka wnosząca aport miała stać się wspólnikiem nowego podmiotu.

Transakcja byłaby opodatkowana i udokumentowana fakturą. Spółka miała otrzymać od nowego podmiotu przelew z równowartością VAT, który w związku z transakcją musiałaby odprowadzić do urzędu.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane