statystyki

Podatek należny od wkładu nie jest przychodem

autor: Patrycja Dudek27.06.2016, 07:29; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:38
Podatki

Spór z fiskusem dotyczył tego, czy równowartość VAT wlicza się do podstawy opodatkowania CIT spółki wnoszącej aport.źródło: ShutterStock

Kwota przekazana spółce wnoszącej aport przez spółkę go otrzymującą na zapłatę 23 proc. VAT nie zwiększa podstawy opodatkowania CIT u tej pierwszej – orzekł NSA.

To już kolejny wyrok potwierdzający, że VAT wynikający z faktury nie powiększa przychodu nie tylko wtedy, gdy dokumentuje ona sprzedaż, lecz także wtedy gdy wnoszony jest aport.

Polecany produkt: Podatki 2016 cz. 1 i cz. 2 >>

Sprawa dotyczyła spółki z o.o. produkującej wyroby cukiernicze. W ramach restrukturyzacji zamierzała wnieść do nowej spółki z o.o. prawa do znaków towarowych oraz wzorów użytkowych. Przeniesieni mieli też zostać pracownicy marketingu odpowiedzialni za zarządzanie tymi prawami oraz umowy niezbędne do wykorzystywania znaków w nowej spółce. Tym samym spółka wnosząca aport miała stać się wspólnikiem nowego podmiotu.

Transakcja byłaby opodatkowana i udokumentowana fakturą. Spółka miała otrzymać od nowego podmiotu przelew z równowartością VAT, który w związku z transakcją musiałaby odprowadzić do urzędu.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane