statystyki

Komitet Standardów Rachunkowości: Jak stosować zasadę wiernego i rzetelnego obrazu?

autor: Katarzyna Trzpioła26.02.2018, 08:37; Aktualizacja: 26.02.2018, 09:14
Zasada rzetelnego i jasnego obrazu została określona w art. 4 ust. 1 ustawy o rachunkowości (dalej: u.o.r.) i jest podstawową zasadą rachunkowości.

Zasada rzetelnego i jasnego obrazu została określona w art. 4 ust. 1 ustawy o rachunkowości (dalej: u.o.r.) i jest podstawową zasadą rachunkowości.źródło: ShutterStock

Jednak stanowisko ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2018 r. Ci, którzy będą musieli porównywać dane za rok ubiegły, zastosują KSR nr 7.

Zasada rzetelnego i jasnego obrazu została określona w art. 4 ust. 1 ustawy o rachunkowości (dalej: u.o.r.) i jest podstawową zasadą rachunkowości. Zgodnie z nią jednostki są zobowiązane stosować przyjęte zasady (politykę) rachunkowości, rzetelnie i jasno przedstawiając sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy. Wszelkie rozwiązania przyjęte w rachunkowości jednostki zarówno przy sporządzaniu jednostkowych, jak i skonsolidowanych sprawozdań finansowych muszą być podporządkowane tej zasadzie. Jej stosowanie wynika zarówno z bezwzględnie obowiązujących przepisów ustawy o rachunkowości, jak i pozostawionych do wyboru jednostki przepisów – wraz z aktami wykonawczymi do u.o.r. i powiązanymi z nimi innymi regulacjami, takimi jak Krajowe Standardy Rachunkowości.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane