statystyki

Komitet Standardów Rachunkowości: Jak stosować zasadę wiernego i rzetelnego obrazu?

autor: Katarzyna Trzpioła26.02.2018, 08:37; Aktualizacja: 26.02.2018, 09:14
Zasada rzetelnego i jasnego obrazu została określona w art. 4 ust. 1 ustawy o rachunkowości (dalej: u.o.r.) i jest podstawową zasadą rachunkowości.

Zasada rzetelnego i jasnego obrazu została określona w art. 4 ust. 1 ustawy o rachunkowości (dalej: u.o.r.) i jest podstawową zasadą rachunkowości.źródło: ShutterStock

Jednak stanowisko ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2018 r. Ci, którzy będą musieli porównywać dane za rok ubiegły, zastosują KSR nr 7.

Zasada rzetelnego i jasnego obrazu została określona w art. 4 ust. 1 ustawy o rachunkowości (dalej: u.o.r.) i jest podstawową zasadą rachunkowości. Zgodnie z nią jednostki są zobowiązane stosować przyjęte zasady (politykę) rachunkowości, rzetelnie i jasno przedstawiając sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy. Wszelkie rozwiązania przyjęte w rachunkowości jednostki zarówno przy sporządzaniu jednostkowych, jak i skonsolidowanych sprawozdań finansowych muszą być podporządkowane tej zasadzie. Jej stosowanie wynika zarówno z bezwzględnie obowiązujących przepisów ustawy o rachunkowości, jak i pozostawionych do wyboru jednostki przepisów – wraz z aktami wykonawczymi do u.o.r. i powiązanymi z nimi innymi regulacjami, takimi jak Krajowe Standardy Rachunkowości.


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane