statystyki

Resort finansów: 10 tys. zł to limit tylko dla nowych środków trwałych

autor: Radosław Kowalski26.02.2018, 08:30; Aktualizacja: 26.02.2018, 09:25
„Koń jaki jest, każdy widzi” – tak samo można stwierdzić, że każda osoba zajmująca się podatkami wie, co to jest środek trwały czy wartość niematerialna i prawna (WNiP).

„Koń jaki jest, każdy widzi” – tak samo można stwierdzić, że każda osoba zajmująca się podatkami wie, co to jest środek trwały czy wartość niematerialna i prawna (WNiP).źródło: ShutterStock

Do wydatków poniesionych na ulepszenie starych – zapisanych w ewidencji w latach poprzednich – stosujemy wciąż 3500 zł. Interpretacja MF zdaje się przeczyć celowi nowelizacji.

Z początkiem 2018 r., po kilkunastu latach obowiązywania, podwyższony został wreszcie limit kwotowy, do którego podatnicy mogą jednorazowo uwzględniać w kosztach wydatki poniesione na nabycie lub wytworzenie środków trwałych albo na nabycie wartości niematerialnych i prawnych. Ale ustawodawcy nie udało się uniknąć wpadki.

„Koń jaki jest, każdy widzi” – tak samo można stwierdzić, że każda osoba zajmująca się podatkami wie, co to jest środek trwały czy wartość niematerialna i prawna (WNiP). Jednak warto to przypomnieć, bo – jak się okazuje – czasami może umknąć podstawowa kwestia. Otóż, w praktyce bardzo często funkcjonowało przekonanie, że środki trwałe i WNiP to te składniki majątku, których wartość początkową przekracza 3500 zł. Taki skrót myślowy powodował, że podatnicy niemal czuli się w obowiązku jednorazowo zaliczać do kosztów podatkowych wydatki ponoszone na zakup rzeczy czy praw, których wartość nie przekraczała 3500 zł. Tymczasem wartość nie ma żadnego znaczenia przy dokonywaniu ustalenia, czy dany składnik majątku jest środkiem trwałym bądź wartością niematerialną i prawną (pewnym wyjątkiem są tutaj w praktyce inwestycje w obcym środku trwałym). Należy bowiem się tutaj kierować definicjami, które zostały zamieszczone w obu ustawach o podatkach dochodowych (art. 16a i 16b ustawy o CIT oraz art. 22a i 22b ustawy o PIT). [ramka] Od 2018 r. powyższe zasady nie uległy zmianie.

Zmodyfikowany jednak został, istotny dla podatników, parametr: wartość, do której możliwe jest jednorazowe ujmowanie w kosztach podatkowych wydatków na nabycie lub wytworzenie środków trwałych albo nabycie WNiP. Po kilkunastu latach obowiązywania prawodawca podwyższył tę kwotę z 3500 zł do 10 000 zł.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane