Do końca września Ministerstwo Finansów przygotuje projekt ustawy zobowiązującej doradców do raportowania schematów optymalizacyjnych. A do końca roku – propozycję zastąpienia deklaracji VAT danymi z jednolitych plików kontrolnych JPK_VAT.
Tak wynika z opublikowanego planu prac resortu finansów na 2018 r.
Informowanie o optymalizacjach
Ministerstwo Finansów nie zamierza czekać na zmiany w unijnej dyrektywie w sprawie obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania (2011/16/UE). W ciągu najbliższych siedmiu miesięcy przygotuje własną propozycję rozwiązań.
Obowiązek informowania o schematach optymalizacyjnych zostanie nałożony m.in. na doradców podatkowych, radców prawnych, adwokatów oraz osoby, które wykonują zawody nieregulowane, np. księgowych. W związku z tym ma zostać częściowo uchylona tajemnica zawodowa doradców podatkowych i innych osób wykonujących czynności doradztwa podatkowego (adwokatów, radców prawnych).
Bez deklaracji
Jeszcze w tym roku ma powstać projekt, który zniesie obowiązek składania deklaracji VAT. W zamian przedsiębiorcy będą musieli co miesiąc przesyłać bardziej rozbudowane niż dotychczas pliki JPK_VAT. Utworzony zostanie także Centralny Rejestr Faktur. W podstawowej wersji ma funkcjonować już od 26 lutego 2018 r. Powstanie na bazie danych otrzymanych przez fiskusa od wszystkich przedsiębiorców w plikach JPK_VAT za styczeń br. Będzie to na razie wstępna wersja, która z miesiąca na miesiąc będzie uzupełniana.
„W drugiej kolejności planujemy uruchomienie kanału zwrotnej informacji dla podatników, a w dłuższej perspektywie będziemy rozważać możliwość skrócenia okresów, za jakie przesyłane będą pliki JPK_VAT” – mówił w wywiadzie dla DGP Wojciech Śliż, dyrektor departamentu VAT w Ministerstwie Finansów („Już za 3 miesiące powstanie Centralny Rejestr Faktur”, DGP nr 229/2017).
Także w tym roku MF chce zaproponować obowiązkowy split payment dla branż rozliczających się teraz w systemie odwrotnego obciążenia, czyli np. elektronicznej, złomiarskiej i budowlanej. Chciałoby, aby rozwiązanie to weszło w życie od 1 stycznia 2019 r. Na razie jednak musi poczekać na odpowiedź Komisji Europejskiej na wniosek derogacyjny w tej sprawie.
Do tego czasu mechanizm podzielonej płatności będzie dobrowolny. Zacznie obowiązywać od 1 lipca 2017 r., zgodnie z uchwaloną już nowelizacją (Dz.U. z 2018 r. poz. 62). Kupujący będzie mógł zadecydować, czy przy zapłacie przeleje cenę netto na zwykły rachunek sprzedawcy, a równowartość podatku od towarów i usług – na jego rachunek VAT.
Wiceminister finansów Paweł Gruza mówił w Sejmie, że trwają też prace koncepcyjne nad umożliwieniem przelewów walutowych. Chodzi o to, aby nabywca, płacąc sprzedawcy należność np. w euro, mógł przelać w tej samej walucie równowartość podatku na konto VAT sprzedawcy.
Ordynacja podatkowa
MF zamierza także przedstawić Radzie Ministrów w tym roku projekt nowej ordynacji podatkowej. Został on przygotowany już w ub.r. przez Komisję Kodyfikacyjną Ogólnego Prawa Podatkowego. Teraz pracuje nad nim, wspólnie z komisją, resort finansów.
STIR i inne plany
Rok 2018 to również czas wdrażania systemu STIR (systemu teleinformatycznego izby rozliczeniowej). Przepisy w tym zakresie weszły w życie już 13 stycznia br. i mają umożliwić fiskusowi kontrolowanie transakcji w czasie rzeczywistym. W ciągu 6 miesięcy banki zaczną przekazywać dzienne zestawienia transakcji, a banki spółdzielcze i SKOK-i – w ciągu 8 miesięcy. Pierwsze dane zostaną przekazane już za okres od 1 stycznia 2016 r. Na ich podstawie Krajowa Izba Rozliczeniowa określi wskaźnik ryzyka nieprawidłowości.
Krajowa Administracja Skarbowa wykorzysta te informacje do kontroli. Jej szef będzie mógł blokować konta przedsiębiorców na 72 godziny, z możliwością przedłużenia do 3 miesięcy, gdy „wystąpi uzasadniona obawa co do wykonania zobowiązania podatkowego przez podatnika”.
MF zamierza też opracować i wdrożyć metody szacowania luki w VAT i CIT. Dziś korzysta z szacunków firm zewnętrznych.