Mogliby zostawać sędziami sądu administracyjnego oraz wnosić skargi do Trybunału Konstytucyjnego. Co na to Ministerstwo Finansów? Na razie planuje konsultacje.
Konsultacje będą miały formę pytań ankietowych. Mają zostać udostępnione na stronie MF w ciągu najbliższych tygodni. Potwierdził to w rozmowie z DGP Filip Świtała, dyrektor Departamentu Systemu Podatkowego w Ministerstwie Finansów. Zastrzegł, że o perspektywach wprowadzenia zmian będzie można mówić dopiero po zebraniu opinii i po dyskusji.
W sądach
Sami doradcy chcieliby mieć prawo wnoszenia skargi konstytucyjnej w zakresie prawa podatkowego, a także móc zostawać sędziami sądu administracyjnego.
– Nie widzę powodu, żeby doradcy z odpowiednim stażem nie mogli zostać sędziami sądów administracyjnych i orzekać w sprawach obowiązków podatkowych. Takie możliwości mają obecnie radcowie prawni i adwokaci. Oczywiście chodzi o doradców z wykształceniem prawniczym – powiedział w rozmowie z DGP prof. Adam Mariański, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
Dodał, że sami sędziowie przyznają w rozmowach, iż doradcy są najlepiej przygotowaną grupą zawodową do reprezentowania podatników w sądach administracyjnych w sprawach podatkowych. – Z powodzeniem mogliby więc rozstrzygać w takich sprawach – uważa prof. Mariański.
Nie tylko w podatkach
Samorząd doradców chce również, by mogli oni występować jako pełnomocnicy posiłkowi (np. obok adwokatów) w postępowaniach karnych skarbowych. Obecnie bardzo często adwokaci prowadzący sprawy karnoskarbowe zasięgają rady u doradców.
Doradcy chcieliby też występować przez organami (ZUS) i sądami administracyjnymi w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych. W praktyce bowiem zajmują się nie tylko rozliczeniami podatkowymi, ale też składkami.
Uważają, że w ich kompetencjach mogłoby być rejestrowanie spółek w Krajowym Rejestrze Sądowym (uważają, że jest to jedynie czynność techniczna) oraz dokonywanie zmian we wpisach w KRS.
W maju prace nad wszystkimi tymi propozycjami ma zakończyć specjalnie do tego powołana komisja w Krajowej Izbie Doradców Podatkowych.
O ustosunkowanie się do postulatów doradców poprosiliśmy Naczelną Radę Adwokacką oraz Krajową Radę Radców Prawnych. Przedstawiciele obu samorządów nie chcą jednak na razie się wypowiadać. Wolą poczekać, aż projekt zmian będzie gotowy.
Profesor Mariański zastrzega, że samorząd chce zaproponować jedynie zmiany możliwe do realizacji. – Nie chcemy żadnej rewolucji. Dlatego liczymy na przychylność Ministerstwa Finansów – mówi Adam Mariański.
Co dalej z raportowaniem
Ministerstwo pracuje w tej chwili nie tylko nad konsultacjami z doradcami, ale przede wszystkim nad nałożeniem na nich obowiązku raportowania schematów podatkowych. Innym rozwiązaniem, na razie tylko rozważanym, jest zobowiązanie do tego samych podatników, czyli klientów doradców.
Taką koncepcję przyjęła w połowie marca br. Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ang. ECOFIN) w nowelizacji unijnej dyrektywy 2011/16/UE w sprawie współpracy administracyjnej (tzw. projekt DAC 6). Nowelizacja zakłada, że jeżeli doradca, związany tajemnicą zawodową, nie będzie mógł poinformować o międzynarodowych optymalizacjach, zrobią to jego klienci. Pisaliśmy o tym w artykule „Tajemnice podatkowe trafią za dwa lata na unijny stół” (DGP nr 52/2018).
Samorząd polskich doradców od początku zapowiada, że zamierza bronić tajemnicy zawodowej.
Niezależnie od tego doradcy chcieliby uzyskać możliwość potwierdzania, że rozliczenia podatnika są prawidłowe i że nie występują niezgodne z prawem działania, takie jak sztuczne struktury podatkowe czy uczestnictwo w karuzelach VAT. Chodzi o możliwość tworzenia raportów dla fiskusa za zgodą i na polecenie klienta.