statystyki

Lekarz pojedzie na darmową konferencję, ale zapłaci PIT

autor: Radosław Maćkowski12.02.2018, 20:00
Lekarz, który będzie w stanie połączyć wyjazd ze zleceniem (np. przygotuje na zlecenie sponsora podsumowanie konferencji lub wygłosi wykład), zapłaci podatek na dotychczasowych zasadach.

Lekarz, który będzie w stanie połączyć wyjazd ze zleceniem (np. przygotuje na zlecenie sponsora podsumowanie konferencji lub wygłosi wykład), zapłaci podatek na dotychczasowych zasadach.źródło: ShutterStock

Nowa wykładnia fiskusa pogarsza sytuację lekarzy, którzy wybierają się na całkowicie darmowy wyjazd. Kto będzie w stanie połączyć go ze zleceniem (np. przygotuje na zlecenie sponsora podsumowanie konferencji lub wygłosi wykład), zapłaci podatek na dotychczasowych zasadach.

Chodzi o sytuację, w której firma farmaceutyczna lub inna firma zajmująca się technologiami medycznymi wysyła przedstawicieli zawodu medycznego (np. lekarzy) na wydarzenie o charakterze naukowym (konferencję, sympozjum, seminarium, zjazd itp.). Takie wydarzenia mogą się odbywać na terytorium Polski albo za granicą. Zwykle finansowanie lekarza obejmuje koszty wyjazdów (tj. biletów lotniczych, kolejowych; transferów do portu lotniczego lub na dworzec, itp.) oraz pobytu (hotelu, wyżywienia, opłat rejestracyjnych).

Powstaje pytanie: czy takie finansowanie jest przychodem z tytułu nieodpłatnego świadczenia? A jeśli tak, to czy może on być zwolniony z PIT?

Pytania te trzeba rozpatrywać w co najmniej dwóch wariantach:

● wyjazdu darmowego (sponsorowanego, gdy lekarz nie ma żadnych zobowiązań wobec sponsora) oraz

● wyjazdu zadaniowego (gdy lekarz wybierający się na wydarzenie naukowe ma za zadanie na przykład przygotować i wygłosić wykład z dziedziny medycyny, którą się zajmuje, lub przygotować merytoryczne podsumowanie wydarzenia naukowego).


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane