statystyki

Lekarz, który leczy na zlecenie sponsora, płaci VAT

autor: Patrycja Dudek, Łukasz Zalewski30.08.2017, 20:00
Spór toczył się o to, czy lekarz będzie musiał zapłacić od tego wynagrodzenia VAT

Spór toczył się o to, czy lekarz będzie musiał zapłacić od tego wynagrodzenia VATźródło: ShutterStock

Nie ma znaczenia, czy medyk testuje na pacjentach leki, czy wykonuje skomplikowane operacje. Podatek się należy, bo celem nie jest ratowanie życia tylko wykonanie badań klinicznych, niezbędnych żeby dany produkt trafił na rynek.

To wniosek z wczorajszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Stwierdził on, że nie ma potrzeby zwracania się w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Chodziło o lekarza kardiochirurga, który na zlecenie amerykańskiej firmy prowadził na terenie Polski badania kliniczne. Wyjaśniał, że testuje na pacjentach aktywne wyroby medyczne. Chodziło o wszczepianie nowych zastawek serca. Ich producent sponsorował badania i wypłacał specjaliście honorarium.

Spór toczył się o to, czy lekarz będzie musiał zapłacić od tego wynagrodzenia VAT. On sam uważał, że nie. Powoływał się na przepisy ustawy o VAT, które zwalniają z podatku usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, które są świadczone przez placówki medyczne i lekarzy (art. 43 ust. 1 pkt 18–19). Podkreślał, że nie chodzi o testowanie leków, tylko o operacje, dzięki którym pacjenci faktycznie odzyskują sprawność.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane