statystyki

Umowy deweloperskie też z ulgą mieszkaniową

autor: Patrycja Dudek08.02.2018, 07:48; Aktualizacja: 08.02.2018, 08:52
Spór w tej sprawie toczyła z fiskusem podatniczka, która sprzedała nieruchomość otrzymaną w spadku po rodzicach

Spór w tej sprawie toczyła z fiskusem podatniczka, która sprzedała nieruchomość otrzymaną w spadku po rodzicachźródło: ShutterStock

Dobra wiadomość dla podatników, którzy kupują dziurę w ziemi. Skorzystają ze zwolnienia z PIT, nawet gdy akt notarialny podpiszą dopiero po trzech latach od rozpoczęcia budowy.

To sedno wczorajszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

– Nie można różnicować sytuacji osób, które wznoszą dom własnymi siłami, od tych, które budują mieszkanie za pośrednictwem dewelopera. Pierwsze mogą przecież uwzględnić wydatki poniesione na budowę domu w okresie dwóch lat, nawet jeśli nie zdążą ukończyć budowy w tym terminie i nie zamieszkają w domu. Tak samo powinno być przy umowach deweloperskich – stwierdziła sędzia Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, uzasadniając wczorajszy wyrok.

Skąd ta zmiana

Dotychczas sąd kasacyjny uważał inaczej – że samo podpisanie umowy deweloperskiej nie daje prawa do ulgi, jeśli w ciągu dwóch lat nie doszło do podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości. Taki wniosek płynął m.in. z wyroków NSA z 18 stycznia 2017 r. (sygn. akt II FSK 3196/15), czy z 28 września 2016 r. (sygn. akt II FSK 2320/14). Sądu nie przekonała nawet argumentacja podatników, że często to nie oni ponoszą winę za opóźnienie, lecz deweloper, który nie zdołał ukończyć budowy w umówionym czasie.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane