statystyki

Ulga mieszkaniowa tylko z umową o opiekę

autor: Patrycja Dudek05.03.2018, 16:00
Nie wystarczy faktyczne sprawowanie opieki przez 2 lata ani notarialne pełnomocnictwo do występowania w imieniu chorej przed wszystkimi instytucjami.

Nie wystarczy faktyczne sprawowanie opieki przez 2 lata ani notarialne pełnomocnictwo do występowania w imieniu chorej przed wszystkimi instytucjami.źródło: ShutterStock

Opiekun spadkodawcy zapłaci podatek od spadków od całej nieruchomości, jeśli nie zawrze umowy opieki u notariusza. Inny dokument nie wystarczy, nawet jeśli podpisano go w kancelarii notarialnej – orzekł WSA w Poznaniu.

Spór w tej sprawie toczyła z fiskusem podatniczka, która odziedziczyła nieruchomość po osobie objętej opieką. Kobieta liczyła na ulgę podatkową na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 833 ze zm.). Przepis ten zakłada preferencję dla osób z trzeciej grupy podatkowej (a więc daleko spokrewnionych i obcych), które przez co najmniej 2 lata sprawowały opiekę nad spadkodawcą na podstawie pisemnej umowy z poświadczonymi notarialnie podpisami.

Ulga polega na tym, że do podstawy opodatkowania podatkiem od spadków nie wlicza się wartości nieruchomości (lub udziału) w powierzchni użytkowej do 110 mkw.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane