statystyki

Spór o VAT: Odsprzedaż praw do lokali to biznes

autor: Patrycja Dudek15.01.2018, 19:00
umowa-klucz

Spór z fiskusem toczył się o to, czy dokonując cesji, małżonkowie działali jak podatnicy VAT, czy jak osoby nieprowadzące działalności gospodarczej.źródło: ShutterStock

Podatnik, który w ciągu 4 lat dokona sześciu cesji umów na lokale deweloperskie, zapłaci VAT jak handlowiec – wynika z wyroku NSA.

Spór w tej sprawie toczyli małżonkowie, którzy zawarli kilkanaście przedwstępnych umów deweloperskich, a następnie przenieśli prawa i obowiązki z nich wynikające na inne osoby.

Twierdzili, że szukali odpowiednich mieszkań dla trojga swoich małoletnich dzieci. Argumentowali, że kupowali „dziury w ziemi”, a gdy inwestycja miała się ku końcowi, okazywało się, że lokal nie spełnia ich oczekiwań. Znacznie odbiegał bowiem od wizualizacji. Małżonkowie przekonywali, że nie mieli innego wyjścia, jak odsprzedać prawo do zakupu mieszkania innej osobie.

Chętnych do cesji szukali sami. Na jednej umowie zarabiali od 8 do 28 tys. zł. Podkreślali przy tym, że nie mają nic wspólnego z branżą nieruchomościową i nigdy nie mieli własnej firmy.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane