statystyki

Podatnik odpowiada za to, co się dzieje w jego firmie

autor: Patrycja Dudek01.02.2018, 07:23; Aktualizacja: 01.02.2018, 08:23
W podobnej sprawie NSA orzekł na korzyść podatnika

W podobnej sprawie NSA orzekł na korzyść podatnikaźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca musi zapłacić VAT, jeśli pustą fakturę wystawił pracownik pełnomocnika, umocowanego przez tegoż przedsiębiorcę do prowadzenia działalności gospodarczej – orzekł wczoraj NSA.

Spór w tej sprawie toczył z fiskusem mężczyzna zajmujący się kupnem i sprzedażą maszyn. Nie prowadził tej działalności osobiście, tylko udzielił bardzo szerokiego pełnomocnictwa innej osobie. Upoważnił ją do zawierania umów handlowych, dysponowania pieniędzmi na rachunkach bankowych, wystawiania faktur, składania deklaracji podatkowych i oświadczeń w swoim imieniu.

Problemy zaczęły się, gdy naczelnik jednego z poznańskich urzędów skarbowych skontrolował rozliczenia firmy i ustalił, że nie kupiła ona maszyny ani jej nie odsprzedała. Okazało się, że obie transakcje sfingował pracownik pełnomocnika, a ten ostatni ujął je w deklaracji VAT złożonej w imieniu firmy podatnika.

Konsekwencje tego oszustwa miał ponieść podatnik. Fiskus nie tylko odmówił mu odliczenia podatku naliczonego z otrzymanej faktury zakupu, ale kazał też zapłacić VAT należny z wystawionej „pustej” faktury. Argumentem był tu art. 108 par. 1 ustawy VAT, który mówi, że każdy, kto wystawi fakturę, musi zapłacić wynikający z niej VAT.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • dziadek(2018-02-03 20:17) Zgłoś naruszenie 70

  a tak już bez paragrafów i ich cytowania tylko tak na czystą logikę: jeżeli podatnik wytwarzający podatki odpowiada za to co się dzieje w jego firmie to czemu urzędnik żyjący z wypracowanych przez podatników podatków już nie ponosi odpowiedzialności => patrz choćby szablonowy przykład tzw reprywatyzacji i HGW? coś słyszę o odpowiedzialności politycznej, no to jak to jest z tą równością wobec prawa???!!!

  Odpowiedz
 • az(2018-02-09 11:08) Zgłoś naruszenie 30

  Czy to pełnomocnictwo było też do popełniania przestępstw? To gdzie żyjemy to jakbyśmy żyli w okupowanym przez urzędników kraju.

  Odpowiedz
 • N(2018-02-01 09:58) Zgłoś naruszenie 30

  Przepraszam a jak się ten wyrok ma do treści przepisu art. 108 vat??? Ten kto wystawia czy ten kto jest na fakturze? Jak to się ma do orzeczeń NSA z 26.6.17 r. I FSK 1459/15 i z 26.5.17 r. I FSK 1872/15?? Nsa ma krótką pamięć?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane