statystyki

Podatnik odpowiada za to, co się dzieje w jego firmie

autor: Patrycja Dudek01.02.2018, 07:23; Aktualizacja: 01.02.2018, 08:23
W podobnej sprawie NSA orzekł na korzyść podatnika

W podobnej sprawie NSA orzekł na korzyść podatnikaźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca musi zapłacić VAT, jeśli pustą fakturę wystawił pracownik pełnomocnika, umocowanego przez tegoż przedsiębiorcę do prowadzenia działalności gospodarczej – orzekł wczoraj NSA.

Spór w tej sprawie toczył z fiskusem mężczyzna zajmujący się kupnem i sprzedażą maszyn. Nie prowadził tej działalności osobiście, tylko udzielił bardzo szerokiego pełnomocnictwa innej osobie. Upoważnił ją do zawierania umów handlowych, dysponowania pieniędzmi na rachunkach bankowych, wystawiania faktur, składania deklaracji podatkowych i oświadczeń w swoim imieniu.

Problemy zaczęły się, gdy naczelnik jednego z poznańskich urzędów skarbowych skontrolował rozliczenia firmy i ustalił, że nie kupiła ona maszyny ani jej nie odsprzedała. Okazało się, że obie transakcje sfingował pracownik pełnomocnika, a ten ostatni ujął je w deklaracji VAT złożonej w imieniu firmy podatnika.

Konsekwencje tego oszustwa miał ponieść podatnik. Fiskus nie tylko odmówił mu odliczenia podatku naliczonego z otrzymanej faktury zakupu, ale kazał też zapłacić VAT należny z wystawionej „pustej” faktury. Argumentem był tu art. 108 par. 1 ustawy VAT, który mówi, że każdy, kto wystawi fakturę, musi zapłacić wynikający z niej VAT.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • dziadek(2018-02-03 20:17) Zgłoś naruszenie 70

  a tak już bez paragrafów i ich cytowania tylko tak na czystą logikę: jeżeli podatnik wytwarzający podatki odpowiada za to co się dzieje w jego firmie to czemu urzędnik żyjący z wypracowanych przez podatników podatków już nie ponosi odpowiedzialności => patrz choćby szablonowy przykład tzw reprywatyzacji i HGW? coś słyszę o odpowiedzialności politycznej, no to jak to jest z tą równością wobec prawa???!!!

  Odpowiedz
 • az(2018-02-09 11:08) Zgłoś naruszenie 30

  Czy to pełnomocnictwo było też do popełniania przestępstw? To gdzie żyjemy to jakbyśmy żyli w okupowanym przez urzędników kraju.

  Odpowiedz
 • N(2018-02-01 09:58) Zgłoś naruszenie 30

  Przepraszam a jak się ten wyrok ma do treści przepisu art. 108 vat??? Ten kto wystawia czy ten kto jest na fakturze? Jak to się ma do orzeczeń NSA z 26.6.17 r. I FSK 1459/15 i z 26.5.17 r. I FSK 1872/15?? Nsa ma krótką pamięć?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane