statystyki

Ministerstwo myśli, dla kogo liniowy PIT, a komu skala

autor: Marek Chądzyński08.02.2018, 07:56; Aktualizacja: 08.02.2018, 09:09
podatki, firma, przedsiębiorca

Ustalenie zamkniętego katalogu kryteriów służących do definiowania przedsiębiorczości jest ryzykowne, bo gospodarka rozwija się zbyt szybko i raz na sztywno ustalone zasady mogą się błyskawicznie zdezaktualizowaćźródło: ShutterStock

Przepisy nie określają dziś jasno, kto jest przedsiębiorcą. Resort jest gotowy wypracować definicję, choć nie będzie to łatwe.

Rozdzielenie opodatkowania dochodów z pracy i z działalności gospodarczej – co ma być osią reformy podatków dochodowych – ma iść w parze z określeniem „cech przedsiębiorczości”. W domyśle – ucieczka w samozatrudnienie wysoko opłacanych specjalistów, którzy dzięki temu płacą niski, 19-proc. PIT w przyszłości ma być niemożliwa. Definicja musiałaby zostać napisana na nowo, bo dzisiejsza zawarta w ustawie o PIT jest niewystarczająca. Nie pomoże też procedowane właśnie w Senacie nowe prawo dla przedsiębiorców, bo i tam pozostawiono dość ogólne zapisy.

– Zastanawialiśmy się, czy nie zmodyfikować definicji przedsiębiorcy, ostatecznie uznaliśmy, że nie ma takiej potrzeby. Jeśli jednak w toku prac nad nowymi ustawami okaże się, że jest ona niewystarczająca, to oczywiście jesteśmy gotowi do współpracy w tej sprawie z Ministerstwem Finansów – mówi DGP Mariusz Haładyj, wiceminister przedsiębiorczości. Zastrzega jednak, że postawienie jasnej granicy między samozatrudnieniem a przedsiębiorczością będzie trudne.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Grzegorz D(2018-02-08 08:47) Zgłoś naruszenie 131

  Zamiast myśleć jak wszystkim zrobić 19%, dać wysoką kwotę wolną by nie opodatkować najbiedniejszych, to znowu ministerstwo wyprodukuje potworka i 20 mln polaków będzie musiało w PIT kolejne rubryki uzupełniać.

  Odpowiedz
 • jaro(2018-02-08 13:27) Zgłoś naruszenie 95

  czy 19% to mało? Z każdych uczciwie zarobionych ciężką pracą 5zł 1 zł idzie na nierobów.

  Odpowiedz
 • Likwidacja liniowego opodatkowania(2018-02-08 09:07) Zgłoś naruszenie 62

  wysoka kwota wolna od podatku i wyższe progi. To najlepsze rozwiązanie społeczne, tylko w kogo interesy uderzy i czy na to pozwolą?

  Odpowiedz
 • dziadek(2018-02-11 17:10) Zgłoś naruszenie 41

  pyszne - ministerstwo jak powyżej czytamy myśli = reguluje co komu, a chwilę wcześniej sam premier ogłaszał dobre wieści o tzw Konstytucji biznesu, no i ta ustawa o ironicznie brzmiącej w tej sytuacji nazwie => Ustawa o SWOBODZIE działalności gospodarczej

  Odpowiedz
 • Polak(2018-02-10 21:21) Zgłoś naruszenie 38

  Całkowita likwidacja liniowego podatku dochodowego. Tylko progresywny.

  Odpowiedz
 • qq(2018-02-09 14:22) Zgłoś naruszenie 20

  oni mnie naprawdę przerażają. specjalistów, freelancerów zatrzyma w polsce tylko grawitacja. do czasu.

  Odpowiedz
 • kombinator(2018-02-12 10:39) Zgłoś naruszenie 00

  ciekawe ile na tym zarobią jak te prawie 3 mln jednoosobowych firm zacznie kombinować jak tu zatrzymać swoje pieniądze (np w ras al khaimah)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane