statystyki

Ministerstwo myśli, dla kogo liniowy PIT, a komu skala

autor: Marek Chądzyński08.02.2018, 07:56; Aktualizacja: 08.02.2018, 09:09
podatki, firma, przedsiębiorca

Ustalenie zamkniętego katalogu kryteriów służących do definiowania przedsiębiorczości jest ryzykowne, bo gospodarka rozwija się zbyt szybko i raz na sztywno ustalone zasady mogą się błyskawicznie zdezaktualizowaćźródło: ShutterStock

Przepisy nie określają dziś jasno, kto jest przedsiębiorcą. Resort jest gotowy wypracować definicję, choć nie będzie to łatwe.

Rozdzielenie opodatkowania dochodów z pracy i z działalności gospodarczej – co ma być osią reformy podatków dochodowych – ma iść w parze z określeniem „cech przedsiębiorczości”. W domyśle – ucieczka w samozatrudnienie wysoko opłacanych specjalistów, którzy dzięki temu płacą niski, 19-proc. PIT w przyszłości ma być niemożliwa. Definicja musiałaby zostać napisana na nowo, bo dzisiejsza zawarta w ustawie o PIT jest niewystarczająca. Nie pomoże też procedowane właśnie w Senacie nowe prawo dla przedsiębiorców, bo i tam pozostawiono dość ogólne zapisy.

– Zastanawialiśmy się, czy nie zmodyfikować definicji przedsiębiorcy, ostatecznie uznaliśmy, że nie ma takiej potrzeby. Jeśli jednak w toku prac nad nowymi ustawami okaże się, że jest ona niewystarczająca, to oczywiście jesteśmy gotowi do współpracy w tej sprawie z Ministerstwem Finansów – mówi DGP Mariusz Haładyj, wiceminister przedsiębiorczości. Zastrzega jednak, że postawienie jasnej granicy między samozatrudnieniem a przedsiębiorczością będzie trudne.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Grzegorz D(2018-02-08 08:47) Zgłoś naruszenie 131

  Zamiast myśleć jak wszystkim zrobić 19%, dać wysoką kwotę wolną by nie opodatkować najbiedniejszych, to znowu ministerstwo wyprodukuje potworka i 20 mln polaków będzie musiało w PIT kolejne rubryki uzupełniać.

  Odpowiedz
 • jaro(2018-02-08 13:27) Zgłoś naruszenie 95

  czy 19% to mało? Z każdych uczciwie zarobionych ciężką pracą 5zł 1 zł idzie na nierobów.

  Odpowiedz
 • Likwidacja liniowego opodatkowania(2018-02-08 09:07) Zgłoś naruszenie 62

  wysoka kwota wolna od podatku i wyższe progi. To najlepsze rozwiązanie społeczne, tylko w kogo interesy uderzy i czy na to pozwolą?

  Odpowiedz
 • dziadek(2018-02-11 17:10) Zgłoś naruszenie 41

  pyszne - ministerstwo jak powyżej czytamy myśli = reguluje co komu, a chwilę wcześniej sam premier ogłaszał dobre wieści o tzw Konstytucji biznesu, no i ta ustawa o ironicznie brzmiącej w tej sytuacji nazwie => Ustawa o SWOBODZIE działalności gospodarczej

  Odpowiedz
 • Polak(2018-02-10 21:21) Zgłoś naruszenie 38

  Całkowita likwidacja liniowego podatku dochodowego. Tylko progresywny.

  Odpowiedz
 • qq(2018-02-09 14:22) Zgłoś naruszenie 20

  oni mnie naprawdę przerażają. specjalistów, freelancerów zatrzyma w polsce tylko grawitacja. do czasu.

  Odpowiedz
 • kombinator(2018-02-12 10:39) Zgłoś naruszenie 00

  ciekawe ile na tym zarobią jak te prawie 3 mln jednoosobowych firm zacznie kombinować jak tu zatrzymać swoje pieniądze (np w ras al khaimah)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane