statystyki

Minister od przejrzystych podatków. Czerwińska stawia na politykę trzech "P" [WYWIAD]

autor: Bartek Godusławski, Grzegorz Osiecki31.01.2018, 20:00; Aktualizacja: 01.02.2018, 11:28
Teresa Czerwińska

Teresa Czerwińskaźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Kuba Atys Agencja Gazeta

- System podatkowy musi być nie tylko szczelny, ale także prosty, przyjazny i nowoczesny dla podatników – mówi w wywiadzie dla DGP minister finansów Teresa Czerwińska

Deficyt budżetowy za ubiegły rok został wykonany na poziomie nieco ponad 25 mld zł, co znaczy, że był przeszło połowę niższy niż limit ustawowy. Jak w takim razie wyglądał deficyt całego sektora finansów publicznych? Na pewno znalazł się poniżej zakładanych 2,5-2,6 proc. PKB.

Jeśli chodzi o podany wczoraj wynik budżetu państwa to jest on zaledwie na poziomie ok. 43 proc. zakładanego deficytu w ustawie budżetowej. To jest bardzo dobry wynik i w znacznej mierze jest on zasługą sprawności uszczelniania systemu podatkowego zarówno po stronie legislacyjnej, jak i działania służb skarbowych. Bardzo niski deficyt udało się osiągnąć, chociaż uregulowaliśmy bardzo wiele zaległych zobowiązań m.in. wypłatę deputatów węglowych, dodatkowe nakłady na służbę zdrowia, naukę, kulturę czy ekwiwalenty mieszkaniowe dla służb mundurowych. Łącznie dodatkowe wydatki przekroczyły 15 mld złotych. W tej chwili jeśli popatrzymy na różnego rodzaju szacunki deficytu sektora to one kształtują się w przedziale 1,7-2,1 proc. PKB. Na razie chcę pozostać wstrzemięźliwa z ostatecznymi szacunkami, bo duży wpływ na nie będzie miało np. rozliczenie udziału samorządów w dochodach z PIT. Wynik na pewno będzie w istotny sposób lepszy od zakładanego.

Na ile wykonanie budżetu jest również zasługą tego, że nie wszystkie wydatki zostały wykonane?

Należy rozdzielić dwa wątki. Mamy bardzo dużą efektywność jeśli chodzi o ściąganie podatków. To zagwarantowało bardzo wysokie dochody. Równocześnie bardzo oszczędnie gospodarowaliśmy środkami. To pozwoliło nam miedzy innymi na przeprowadzenie nowelizacji budżetu i ustaw około budżetowych, dzięki czemu zrealizowaliśmy dodatkowe wydatki na ok. 12 mld zł. Racjonalnie dysponowaliśmy pieniędzmi.

Taki punkt wyjścia, jaki dla budżetu na 2018 r. stworzyło wykonanie ubiegłorocznej ustawy, powoduje, że w tym roku trudniej będzie pokazać tak duże dynamiki wzrostu wpływów z podatku czy równie niski deficyt.

Jeśli chodzi o bieżący rok to będziemy kontynuowali działania uszczelniające system podatkowy, nakreślone przez premiera Mateusza Morawieckiego. Oczywiste jest, że krańcowe przyrosty dochodów z naszych działań będą mniejsze niż w 2017 roku. Początkowo one są bardzo duże. Konstruując budżet, wzięliśmy jednak pod uwagę to, że z powodu wysokiej bazy dynamiki wzrostu będą niższe. Co do stabilności budżetu nie mam więc żadnych wątpliwości czy obaw. Czy poziom 25 mld zł deficytu w tym roku będzie do osiągnięcia? Trudno na tym etapie wyrokować. Wiele działań w zakresie uszczelniania będzie jeszcze w tym roku wdrażanych. Chcę jednak przypomnieć, że przy budżecie na 2017 r. było wiele głosów, że on się nie zepnie, a deficyt nie zmieści się w limitach. Mamy stabilne i ostrożne założenia.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • dziadek(2018-01-31 20:08) Zgłoś naruszenie 381

  dobre==>> przejrzyste podatki + 1,5 miliona stron przypisów do ustawy o VAT ( za prof Modzelewskim). a ja nierozgarnięty przejrzystość chciałbym zobaczyć w tej gęstwinie

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • prawnik(2018-01-31 21:04) Zgłoś naruszenie 192

  Czy ktoś potrafi przypomnieć mi Ministra Finansów, który by nie mówił, że "system podatkowy ma być szczelny, ale także prosty, przyjazny i nowoczesny". Każdy kolejny Minister łże ta sama gadkę. Wczoraj rozmawialiśmy na forum tej gazety o podatniku, który zapłacił 20.000zł za uzyskanie potwierdzenia, że jego oczywisty i prosty stan faktyczny nie narusza "klauzuli obejścia prawa podatkowego". Chyba tylko Balcerowicz powiedział kiedyś, że system podatkowy jest nie od prowadzenia przy jego użyciu polityki, lecz od pobierania podatków.

  Odpowiedz
 • ************ (2018-01-31 22:26) Zgłoś naruszenie 191

  „Planuję w sposób bardziej szczegółowy przyjrzeć się strukturze wydatków. Już w budżecie na 2018 rok zakładaliśmy tworzenie bardziej oszczędnej administracji. To przesunięcie da czas na weryfikację części pozycji budżetowych i szukanie racjonalizacji oraz optymalizacji kosztów. Każdy rozsądny menadżer w swojej organizacji robi tego typu przeglądy. Obiecywaliśmy tworzenie oszczędnej administracji i szanowanie pieniędzy podatników, więc będę miała więcej czasu na spokojną analizę.” Najlepiej oszczędzać na wszystkim a zwłaszcza na: 1. wynagrodzeniach kadry urzędniczej - ludzie przyzwyczajeni że dostają ochłapy i dalej swoje robią, więc po co im podwyżki. Obyście się nie przeliczyli - u mnie w urzędzie ruch już tylko w jedną stronę. Jak najdalej od Mariana B. i tej jego pseudo administracji skarbowej. Rezygnują już nawet ludzie przed emeryturą - zostają tylko ********** szefostwa i młode panienki przed okresem ciążowym. 2. Cięciu etatów - po odejściu pracownika oszczędzamy na zatrudnieniu i jego działkę przerzuca się na innych. Jakoś dalsza praca się potoczy. Przy jednym może i się potoczy ale kilkunastu zastąpić się tymi samymi siłami nie da. A robota leży - co najwyżej gasi się największe pożary. A tam gdzie się dopiero tli nikogo ( a zwłaszcza góry ) nie wzrusza.Najwyżej nie będzie zrobione. 3. Braku szkoleń - przepisy zmieniają się bardzo często ale kto by tam dbał o to by doszkolić pracowników. Przecież w zakresach obowiązków mają wpisane jak byk - samokształcenie. A kiedy się mają szkolić - a to już nie sprawa szefostwa. 4. Na wszelkich materiałach biurowych. Notorycznie brakuje wszystkiego - no może z wyjątkiem papieru i kopert. Resztę trzeba kombinować - takich teczek do zakładania akt to u nas już chyba z siedem miesięcy nie było. Rosną sterty nie podłożonej korespondencji. No chyba, że będzie można włożyć do segregatora - tego okrągłego z reguły stojącego przy drzwiach lub skorzystać z jeszcze czynnej niszczarki do dokumentów. A w planach ( o których słyszeliśmy już ze trzy-cztery lata temu ) cała korespondencja miała mieć formę zapisów elektronicznych. 5. Na ochronie i firmie sprzątającej. Po co w urzędzie ochrona, przecież i tak to z reguły emeryci albo renciści nieprzydatni w razie jakiegoś incydentu z nerwowym petentem. Po pracy zamknie się urząd na klucz i będzie spokój. Nie będą się wieczorem po urzędzie szarogęsić panie sprzątające. Jeszcze za czysto będzie. Najlepiej jak w trakcie godzin pracy wejdą do pokoju, opróżnią kosz na śmieci i to będzie cała ich robota. Po co się mają przemęczać, Biurek zawalonych papierami i tak nie przetrą, podłóg myć się nie opłaca bo ludzie non stop chodzą i zaraz zabrudzą. A co będzie jak ktoś się na mokrej nawierzchni pośliźnie i np. nogę złamie? Kto będzie płacił odszkodowanie??? No chyba że firma sprzątająca bo to przecież jej sprawka.

  Odpowiedz
 • pepe(2018-01-31 21:12) Zgłoś naruszenie 142

  Prostota systemu podatkowego? Ta pani nie wie o czym mówi :) Polecam lekturę ustawy o VAT do poduszki. Miłego snu.

  Odpowiedz
 • złośliwiec wredny(2018-02-01 11:55) Zgłoś naruszenie 60

  Polityka trzech P: "Polacy P**ć Podatki". Środek możecie wypełnić słowem "płacić". Lub tym, o czym w pierwszym odruchu pomyśleliście;)

  Odpowiedz
 • JA(2018-02-01 07:31) Zgłoś naruszenie 40

  chciałbym, ale na razie tę konstrukcję traktuję jako "krzyk ciszy"...

  Odpowiedz
 • pieniążek(2018-02-01 18:47) Zgłoś naruszenie 20

  Piękne słowa ale to tylo słowa!

  Odpowiedz
 • Artur(2018-02-01 18:37) Zgłoś naruszenie 10

  Jedynym w miarę przejrzystym podatkiem jest podatek pogłówny. Każdy inny to już kombinacja zaciemniająca sytuację. ;-)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane