VAT: Interpretacja ogólna zmniejszy koszty szpitali

autor: Agnieszka Pokojska11.01.2018, 07:44; Aktualizacja: 11.01.2018, 08:02
"Interpretacja bardzo precyzyjnie definiuje dwa rodzaje podmiotów, które mają prawo świadczyć usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. "

"Interpretacja bardzo precyzyjnie definiuje dwa rodzaje podmiotów, które mają prawo świadczyć usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. "źródło: ShutterStock

- Wiadomo już, że zwolnienie z VAT można zastosować, jeżeli np. jedna osoba zarówno opiekuje się pacjentem, jak i sprząta przy jego łóżku - mówi Marek Kowalski w rozmowie z DGP.

Minister finansów wydał interpretację ogólną (nr PT1.8101.5.2017.PSG.622), w której wyjaśnił, jakie czynności stanowią usługi ściśle związane z medycznymi i jakie podmioty mogą je świadczyć, żeby można było zastosować zwolnienie z VAT. To dobra interpretacja dla szpitali?

Bardzo dobra, bo wyjaśnia narastający problem odmiennych decyzji, jakie usługi są zwolnione z VAT oraz jakie podmioty mają prawo do świadczenia takich usług. Cały problem wziął się z tego, że do różnych usług wykonywanych na rzecz i na terenie podmiotów leczniczych przyporządkowane są inne stawki VAT: usługi sprzątania są z 23 proc. VAT, catering – z 8 proc., natomiast opieka nad pacjentem jest zwolniona z podatku. Nieporozumienie interpretacyjne budził podział czynności, które można traktować jako bezpośrednio związane z ratowaniem zdrowia i życia oraz profilaktyki. Nie było więc wiadomo, jaką zastosować stawkę VAT, jeżeli np. jedna osoba zarówno opiekowała się pacjentem, jak i wykonywała określone czynności przy jego łóżku.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane