statystyki

VAT: Interpretacja ogólna zmniejszy koszty szpitali

autor: Agnieszka Pokojska11.01.2018, 07:44; Aktualizacja: 11.01.2018, 08:02
"Interpretacja bardzo precyzyjnie definiuje dwa rodzaje podmiotów, które mają prawo świadczyć usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. "

"Interpretacja bardzo precyzyjnie definiuje dwa rodzaje podmiotów, które mają prawo świadczyć usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. "źródło: ShutterStock

- Wiadomo już, że zwolnienie z VAT można zastosować, jeżeli np. jedna osoba zarówno opiekuje się pacjentem, jak i sprząta przy jego łóżku - mówi Marek Kowalski w rozmowie z DGP.

Minister finansów wydał interpretację ogólną (nr PT1.8101.5.2017.PSG.622), w której wyjaśnił, jakie czynności stanowią usługi ściśle związane z medycznymi i jakie podmioty mogą je świadczyć, żeby można było zastosować zwolnienie z VAT. To dobra interpretacja dla szpitali?

Bardzo dobra, bo wyjaśnia narastający problem odmiennych decyzji, jakie usługi są zwolnione z VAT oraz jakie podmioty mają prawo do świadczenia takich usług. Cały problem wziął się z tego, że do różnych usług wykonywanych na rzecz i na terenie podmiotów leczniczych przyporządkowane są inne stawki VAT: usługi sprzątania są z 23 proc. VAT, catering – z 8 proc., natomiast opieka nad pacjentem jest zwolniona z podatku. Nieporozumienie interpretacyjne budził podział czynności, które można traktować jako bezpośrednio związane z ratowaniem zdrowia i życia oraz profilaktyki. Nie było więc wiadomo, jaką zastosować stawkę VAT, jeżeli np. jedna osoba zarówno opiekowała się pacjentem, jak i wykonywała określone czynności przy jego łóżku.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane