statystyki

Ustawa o jawności fiskalnej pod lupą GIODO: Na zmianach mogą skorzystać przestępcy

autor: Mariusz Szulc11.01.2018, 07:44; Aktualizacja: 11.01.2018, 08:07
internet, hakerzy, bezpieczeństwo

Zdaniem GIODO taki pomysł jest bardzo niebezpieczny.źródło: ShutterStock

Upublicznienie informacji o tym, komu urząd skarbowy umorzył daninę, odroczył termin zapłaty lub rozłożył ją na raty, to bardzo niebezpieczny pomysł. Na dodatek może być niezgodny z prawem unijnym i polską konstytucją.

Tak wynika z odpowiedzi Agnieszki Świątek-Druś, rzecznika prasowego Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) na pytanie DGP.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o jawności życia publicznego, przygotowany przez ministra koordynatora do spraw służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Jego najnowsza wersja (z 8 stycznia 2018 r.), podobnie jak wcześniejsze, zakłada ważną zmianę w ordynacji podatkowej. Otóż urzędy skarbowe i gminne miałyby umieszczać w Biuletynie Informacji Publicznej informacje o tym, kto skorzystał z ulgi (umorzenia podatku, odroczenia terminu zapłaty lub rozłożenia na raty), na jaki okres i ile warta była preferencja. O projektowanym rozwiązaniu informowaliśmy jako pierwsi w artykule „Wszystkie prezenty od fiskusa będą jawne” (DGP nr 246/2017).

Ryzykowne rozwiązanie


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Kazimierz(2018-01-12 20:50) Zgłoś naruszenie 00

    Te dane powinny być bezwzględnie upubliczniane,aby zapobiegać jakiejkolwiek korupcji w Urzędach Państwowych! Sędziowie i Skarbnicy to też ludzie skłonni do przestępstw z płatnikami podatkowymi za łapówki! A więc jak jest wiadome,kto i dlaczego umorzył określoną kwotę podatku,będzie to czytelne,no i pod kontrolą Skarbu Państwa! Dlaczego jedni mogliby nie płacić podatków i kamuflować się,a inni pod rygorem utraty firmy zmuszani byliby do ich zapłaty!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane