statystyki

Ustawa o jawności fiskalnej pod lupą GIODO: Na zmianach mogą skorzystać przestępcy

autor: Mariusz Szulc11.01.2018, 07:44; Aktualizacja: 11.01.2018, 08:07
internet, hakerzy, bezpieczeństwo

Zdaniem GIODO taki pomysł jest bardzo niebezpieczny.źródło: ShutterStock

Upublicznienie informacji o tym, komu urząd skarbowy umorzył daninę, odroczył termin zapłaty lub rozłożył ją na raty, to bardzo niebezpieczny pomysł. Na dodatek może być niezgodny z prawem unijnym i polską konstytucją.

Tak wynika z odpowiedzi Agnieszki Świątek-Druś, rzecznika prasowego Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) na pytanie DGP.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o jawności życia publicznego, przygotowany przez ministra koordynatora do spraw służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Jego najnowsza wersja (z 8 stycznia 2018 r.), podobnie jak wcześniejsze, zakłada ważną zmianę w ordynacji podatkowej. Otóż urzędy skarbowe i gminne miałyby umieszczać w Biuletynie Informacji Publicznej informacje o tym, kto skorzystał z ulgi (umorzenia podatku, odroczenia terminu zapłaty lub rozłożenia na raty), na jaki okres i ile warta była preferencja. O projektowanym rozwiązaniu informowaliśmy jako pierwsi w artykule „Wszystkie prezenty od fiskusa będą jawne” (DGP nr 246/2017).

Ryzykowne rozwiązanie


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Kazimierz(2018-01-12 20:50) Zgłoś naruszenie 00

    Te dane powinny być bezwzględnie upubliczniane,aby zapobiegać jakiejkolwiek korupcji w Urzędach Państwowych! Sędziowie i Skarbnicy to też ludzie skłonni do przestępstw z płatnikami podatkowymi za łapówki! A więc jak jest wiadome,kto i dlaczego umorzył określoną kwotę podatku,będzie to czytelne,no i pod kontrolą Skarbu Państwa! Dlaczego jedni mogliby nie płacić podatków i kamuflować się,a inni pod rygorem utraty firmy zmuszani byliby do ich zapłaty!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane