statystyki

Podatki artystów: Spór o VAT od inkasa wciąż nieprzecięty

autor: Patrycja Dudek12.12.2017, 07:33; Aktualizacja: 12.12.2017, 08:20
Drugie pytanie skierowane do NSA dotyczyło inkasa zarówno od opłat reprograficznych, jak i od tantiem.

Drugie pytanie skierowane do NSA dotyczyło inkasa zarówno od opłat reprograficznych, jak i od tantiem.źródło: ShutterStock

Wciąż nie wiadomo, czy reprezentujące artystów organizacje zbiorowego zarządzania muszą płacić VAT od części opłat reprograficznych, które zatrzymują na pokrycie kosztów swojej działalności.

Naczelny Sąd Administracyjny odmówił wczoraj podjęcia uchwały w tej sprawie. Postanowił tak nie dlatego, że problem nie wymaga definitywnego rozstrzygnięcia, ale dlatego, że na podjęcie uchwały nie pozwoliły okoliczności sprawy, na tle której skierowano pytanie do NSA. Spór nie traci więc na aktualności.

Chodziło o organizację zbiorowego zarządzania prawami artystów, która pobiera w ich imieniu i na ich rzecz różnego rodzaju opłaty, w tym reprograficzne (należne od producentów i importerów czystych nośników i urządzeń kopiujących) i tantiemy (za reemisję utworów). Większość pieniędzy trafia do artystów, ale część organizacja zatrzymuje dla siebie, na pokrycie kosztów swojej działalności.

Pytania do NSA dotyczyły dwóch kwestii. Pierwsze, zasadnicze, sprowadzało się do tego, czy inkaso (koszty działalności OZZ) potrącane od opłat reprograficznych jest wynagrodzeniem za usługę świadczoną przez organizację na rzecz artystów. Gdyby tak było, to OZZ musiałby płacić od nich VAT.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane