statystyki

IP BOX w Polsce: Dochód z praw własności intelektualnej opodatkowany preferencyjną stawką 5 proc.

autor: Bartosz Mroczkowski28.08.2018, 16:00
Wyzwaniem dla podatników będzie wyodrębnienie dochodu z IP z ceny produktu i usługi.

Wyzwaniem dla podatników będzie wyodrębnienie dochodu z IP z ceny produktu i usługi.źródło: ShutterStock

Dochód z praw własności intelektualnej będzie opodatkowany preferencyjną stawką 5 proc. Nowe rozwiązania mogą zachęcić podatników do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Nie należy zapominać, iż obok IP BOX będzie nadal funkcjonować zyskująca na popularności ulga na badania i rozwój (B+R). W połączeniu z 5-proc. stawką podatku może ona dać polskim przedsiębiorcom wymierne korzyści podatkowe.

Regulacje dotyczące IP Box, które znalazły się w projekcie nowelizacji z 24 sierpnia 2018 r., są w dużej mierze implementacją wytycznych OECD.

Jakie prawa

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej (dalej jako „IP”) mają być m.in.: prawo do wynalazku (patent), dodatkowe prawo ochronne na wynalazek, prawo ochronne na wzór użytkowy, prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, prawo z rejestracji topografii układu scalonego, prawo do programu komputerowego. Będą one podlegać ochronie prawnej na podstawie odrębnych przepisów (tj. co do zasady muszą być zarejestrowane) lub być w trakcie procesu uzyskiwania takiej ochrony (np. objęte prawem ze zgłoszenia).


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane