statystyki

MF: Opłaty reprograficzne nie podlegają opodatkowaniu VAT

autor: Mariusz Szulc15.10.2018, 07:40; Aktualizacja: 15.10.2018, 07:41
Sprawę miała przesądzić uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 października 2016 r., ale sąd kasacyjny postanowił zadać pytanie prejudycjalne.

Sprawę miała przesądzić uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 października 2016 r., ale sąd kasacyjny postanowił zadać pytanie prejudycjalne.źródło: ShutterStock

Od daniny pobieranej przez organizacje zbiorowego zarządzania (OZZ) od importerów i producentów urządzeń kopiujących nie należy pobierać podatku od towarów i usług. Nie można jej bowiem traktować jako wynagrodzenia za usługę. Wyjaśnił to minister finansów w interpretacji ogólnej, w której odwołał się do stanowiska zaprezentowanego w wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 18 stycznia 2017 r., sygn. akt C-37/16.

Chodzi o opłaty reprograficzne, które są pobierane przez OZZ za możliwość kopiowania utworów i rozdzielane między artystów. Fiskus uważał, że ci ostatni świadczą tym samym na rzecz producentów i importerów usługę, a pośredniczące w tym organizacje działają jak podatnicy VAT. Muszą więc rozliczać podatek od pieniędzy, które przekazują artystom.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane