statystyki

MF: Opłaty reprograficzne nie podlegają opodatkowaniu VAT

autor: Mariusz Szulc15.10.2018, 07:40; Aktualizacja: 15.10.2018, 07:41
Sprawę miała przesądzić uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 października 2016 r., ale sąd kasacyjny postanowił zadać pytanie prejudycjalne.

Sprawę miała przesądzić uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 października 2016 r., ale sąd kasacyjny postanowił zadać pytanie prejudycjalne.źródło: ShutterStock

Od daniny pobieranej przez organizacje zbiorowego zarządzania (OZZ) od importerów i producentów urządzeń kopiujących nie należy pobierać podatku od towarów i usług. Nie można jej bowiem traktować jako wynagrodzenia za usługę. Wyjaśnił to minister finansów w interpretacji ogólnej, w której odwołał się do stanowiska zaprezentowanego w wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 18 stycznia 2017 r., sygn. akt C-37/16.

Chodzi o opłaty reprograficzne, które są pobierane przez OZZ za możliwość kopiowania utworów i rozdzielane między artystów. Fiskus uważał, że ci ostatni świadczą tym samym na rzecz producentów i importerów usługę, a pośredniczące w tym organizacje działają jak podatnicy VAT. Muszą więc rozliczać podatek od pieniędzy, które przekazują artystom.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane