statystyki

Nie zawsze można podwyższyć limit rachunkowej amortyzacji

autor: Agnieszka Pokojska11.12.2017, 07:35; Aktualizacja: 11.12.2017, 09:07
pieniądze

Od 2018 r. w przepisach ustaw o PIT i CIT będzie wyższy limit środków trwałych, wartości niematerialnych oraz prawnych, które mogą być od razu ujmowane w kosztach. Wzrośnie on z 3,5 tys. zł do 10 tys. zł.źródło: ShutterStock

Firmy, które chcą nie tylko podatkowo, ale także rachunkowo ujmować jednorazowo w kosztach środki trwałe o wartości do 10 tys. zł, muszą zmienić swoje podejście w tej kwestii. Chociaż nie zawsze będzie to możliwe.

Od 2018 r. w przepisach ustaw o PIT i CIT będzie wyższy limit środków trwałych, wartości niematerialnych oraz prawnych, które mogą być od razu ujmowane w kosztach. Wzrośnie on z 3,5 tys. zł do 10 tys. zł.

Dojdzie więc do sytuacji, że dla celów podatkowych firmy będą stosować wyższy pułap, a dla rachunkowych niższy. To przysporzy księgowym pracy, bo będą musieli ten sam środek trwały rozliczać na dwa różne sposoby. Można to jednak zmienić.

Małgorzata Samborska, dyrektor w Grant Thornton, przypomina, że odpisów amortyzacyjnych według prawa podatkowego dokonuje się od wartości początkowej wyższej lub równej 3,5 tys. zł (od nowego roku 10 tys. zł). Pierwszy odpis następuje w miesiącu następującym po miesiącu, w którym środek trwały wprowadzono do ewidencji. W przypadku składników o wartości równej lub niższej od 3,5 tys. zł (od nowego roku 10 tys. zł) można dokonać też jednorazowego odpisu w miesiącu oddania ich do używania lub w kolejnym.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane