statystyki

Nie zawsze można podwyższyć limit rachunkowej amortyzacji

autor: Agnieszka Pokojska11.12.2017, 07:35; Aktualizacja: 11.12.2017, 09:07
pieniądze

Od 2018 r. w przepisach ustaw o PIT i CIT będzie wyższy limit środków trwałych, wartości niematerialnych oraz prawnych, które mogą być od razu ujmowane w kosztach. Wzrośnie on z 3,5 tys. zł do 10 tys. zł.źródło: ShutterStock

Firmy, które chcą nie tylko podatkowo, ale także rachunkowo ujmować jednorazowo w kosztach środki trwałe o wartości do 10 tys. zł, muszą zmienić swoje podejście w tej kwestii. Chociaż nie zawsze będzie to możliwe.

Od 2018 r. w przepisach ustaw o PIT i CIT będzie wyższy limit środków trwałych, wartości niematerialnych oraz prawnych, które mogą być od razu ujmowane w kosztach. Wzrośnie on z 3,5 tys. zł do 10 tys. zł.

Dojdzie więc do sytuacji, że dla celów podatkowych firmy będą stosować wyższy pułap, a dla rachunkowych niższy. To przysporzy księgowym pracy, bo będą musieli ten sam środek trwały rozliczać na dwa różne sposoby. Można to jednak zmienić.

Małgorzata Samborska, dyrektor w Grant Thornton, przypomina, że odpisów amortyzacyjnych według prawa podatkowego dokonuje się od wartości początkowej wyższej lub równej 3,5 tys. zł (od nowego roku 10 tys. zł). Pierwszy odpis następuje w miesiącu następującym po miesiącu, w którym środek trwały wprowadzono do ewidencji. W przypadku składników o wartości równej lub niższej od 3,5 tys. zł (od nowego roku 10 tys. zł) można dokonać też jednorazowego odpisu w miesiącu oddania ich do używania lub w kolejnym.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane