statystyki

Koniec wakacji w podatku od nieruchomości

autor: Michał Nielepkowicz04.12.2017, 08:22; Aktualizacja: 04.12.2017, 09:17
Przedsiębiorcy, którzy wybudowali w tym roku nowe budynki lub budowle, będą płacili podatek od nieruchomości dopiero od 1 stycznia 2018 r.

Przedsiębiorcy, którzy wybudowali w tym roku nowe budynki lub budowle, będą płacili podatek od nieruchomości dopiero od 1 stycznia 2018 r.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy, którzy w 2017 r. oddali do użytku nowe obiekty budowlane, od początku 2018 r. będą musieli rozliczać podatek od nieruchomości. Dobry plan może przynieść firmie spore oszczędności.

Koniec roku to moment, kiedy przedsiębiorcy, którzy zakończyli lub oddali w użytkowanie w ostatnich 11 miesiącach nowe budynki lub budowle, muszą przygotować się do ich rozliczenia z organem podatkowym. Chodzi m.in. o odpowiednie zaliczenie takich nieruchomości do środków trwałych oraz analizę powstałych obiektów z perspektywy rozliczeń w podatku od nieruchomości. Obowiązek podatkowy w tym zakresie powstaje bowiem od początku następnego roku, po roku, w którym budowa została zakończona. Oznacza to, że w sytuacji zakończenia budowy w 2017 r. podatek od nieruchomości trzeba zacząć płacić od 1 stycznia 2018 r.

Koniec roku to zatem najlepszy, ale też ostatni moment, aby prawidłowo ustalić, co podlega opodatkowaniu, a co nie. Niezbędne jest właściwe zakwalifikowanie nieruchomości – przede wszystkim potrzebna jest ocena, czy powstałe obiekty w ogóle podlegają opodatkowaniu, a jeżeli tak – to czy są budynkami, czy budowlami (co determinować będzie podstawę opodatkowania). Kolejny krok to analiza zmian w prawie, najnowszych interpretacji podatkowych i orzeczeń sądów administracyjnych. Przejście przez wszystkie te punkty pozwoli na zapewnienie prawidłowości, a przy tym efektywności rozliczania podatku od nieruchomości.

Odpowiednia kwalifikacja nieruchomości do ustalenia zakresu opodatkowania w podatku od nieruchomości przy nowych inwestycjach to jedna strona medalu. Drugą, o której przedsiębiorcy zwyczajnie zapominają, jest konieczność przeprowadzania przeglądu płaconego podatku od budynków i budowli już istniejących i rozliczanych w firmie. Zmiana w przepisach bądź w wykładni dotychczasowych regulacji może bowiem powodować, że w jednym roku przedsiębiorca od danej nieruchomości płaci podatek, np. jak od budowli (stawka wynosi aż 2 proc. wartości nieruchomości), a w kolejnym roku od tej samej nieruchomości podatek może być już płacony jak od budynku związanego z działalnością (maksymalna stawka w 2018 r. wynosi 23,10 zł za mkw.). Może też okazać się, że dany obiekt w ogóle nie powinien podlegać opodatkowaniu. Różnice w wysokości podatku z powodu takich zmian mogą być naprawdę znaczące. Warto o tym pamiętać i weryfikować swoje rozliczenia przynajmniej raz w roku. Grudzień to bardzo dobry moment na taką analizę – to okres rozliczania zakończonych inwestycji, co właśnie najlepiej połączyć z przygotowaniem deklaracji na kolejny rok (składanej do końca stycznia).


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane