statystyki

Poradnia podatkowa z 4 grudnia 2017

autor: Tomasz Krywan04.12.2017, 08:22; Aktualizacja: 04.12.2017, 09:26
Jakie będą skutki w VAT darowizny nieruchomości, jeśli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia?

Jakie będą skutki w VAT darowizny nieruchomości, jeśli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia?źródło: ShutterStock

● Czy można dokonać zapłaty na rzecz kontrahenta wykonawcy

● Kiedy powstanie obowiązek podatkowy przy odsprzedaży raportu handlowego firmie z innego państwa członkowskiego UE

● Jakie będą skutki w VAT darowizny nieruchomości, jeśli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia

● Wykonawca robót budowlanych zwrócił się do nas z prośbą, aby zapłata za wystawioną przez niego fakturę na kwotę 20 000 zł netto + 4600 zł VAT została dokonana na rachunek bankowy jego kontrahenta (wobec którego posiada zobowiązanie). Czy jest to dopuszczalne? Czy będziemy mogli zaliczyć kwotę netto wynikającą z otrzymanej faktury do kosztów uzyskania przychodów?

W świetle obowiązujących przepisów (w szczególności prawa cywilnego oraz prawa podatkowego) nie ma przeszkód, aby wierzyciel wskazał jako właściwy do zapłaty inny rachunek bankowy (względnie rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową) niż posiadany przez siebie, w tym rachunek swojego kontrahenta (np. będącego wierzycielem wierzyciela). A zatem wskazany sposób zapłaty jest jak najbardziej dopuszczalny i prawidłowy.

Dokonanie zapłaty na wskazany rachunek spowoduje wygaśnięcie zobowiązania wobec wykonawcy usługi i nie wywoła żadnych nadzwyczajnych skutków podatkowych, w szczególności nie wyłączy możliwości odliczenia podatku z otrzymanej faktury oraz zaliczenia udokumentowanego nią kosztu do podatkowych kosztów uzyskania przychodów (o ile zapłaty dokonacie państwo ze swojego firmowego rachunku bankowego).


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane