statystyki

Poradnia podatkowa z 4 grudnia 2017

autor: Tomasz Krywan04.12.2017, 08:22; Aktualizacja: 04.12.2017, 09:26
Jakie będą skutki w VAT darowizny nieruchomości, jeśli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia?

Jakie będą skutki w VAT darowizny nieruchomości, jeśli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia?źródło: ShutterStock

● Czy można dokonać zapłaty na rzecz kontrahenta wykonawcy

● Kiedy powstanie obowiązek podatkowy przy odsprzedaży raportu handlowego firmie z innego państwa członkowskiego UE

● Jakie będą skutki w VAT darowizny nieruchomości, jeśli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia

● Wykonawca robót budowlanych zwrócił się do nas z prośbą, aby zapłata za wystawioną przez niego fakturę na kwotę 20 000 zł netto + 4600 zł VAT została dokonana na rachunek bankowy jego kontrahenta (wobec którego posiada zobowiązanie). Czy jest to dopuszczalne? Czy będziemy mogli zaliczyć kwotę netto wynikającą z otrzymanej faktury do kosztów uzyskania przychodów?

W świetle obowiązujących przepisów (w szczególności prawa cywilnego oraz prawa podatkowego) nie ma przeszkód, aby wierzyciel wskazał jako właściwy do zapłaty inny rachunek bankowy (względnie rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową) niż posiadany przez siebie, w tym rachunek swojego kontrahenta (np. będącego wierzycielem wierzyciela). A zatem wskazany sposób zapłaty jest jak najbardziej dopuszczalny i prawidłowy.

Dokonanie zapłaty na wskazany rachunek spowoduje wygaśnięcie zobowiązania wobec wykonawcy usługi i nie wywoła żadnych nadzwyczajnych skutków podatkowych, w szczególności nie wyłączy możliwości odliczenia podatku z otrzymanej faktury oraz zaliczenia udokumentowanego nią kosztu do podatkowych kosztów uzyskania przychodów (o ile zapłaty dokonacie państwo ze swojego firmowego rachunku bankowego).


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane