Dwie kontrole w firmie są dopuszczalne, jeśli jedną prowadzą organy celno-skarbowe

autor: Marcin Nagórek28.11.2017, 09:02; Aktualizacja: 28.11.2017, 10:02
kontrola, urzędnik

Od 1 marca br. wejście do przedsiębiorstwa pracowników skarbówki nie wykluczy już kontroli innego organu.źródło: ShutterStock

Decyzją wojewódzkiego inspektora transportu drogowego (WITD) zostałem ukarany karą 10 tys. zł za uniemożliwienie kontroli w firmie. Uważam, że niesłusznie – odmówiłem jej z powodu już prowadzonej kontroli skarbowej, bo przecież zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej nie może być równocześnie dwóch kontroli. Czy jest podstawa do podważenia decyzji WITD?

Niestety nie. Decyzja o nałożeniu kary pieniężnej jest zapewne prawidłowa. Przede wszystkim materialno-prawną podstawą do zastosowania wspomnianej kary jest najprawdopodobniej art. 92a ust. 6 ustawy o transporcie drogowym. W powiązanym z nim załączniku nr 3 do ustawy w punkcie 1.5 postanowiono, że kara za niepoddanie się lub uniemożliwienie przeprowadzenia kontroli w całości lub w części wynosi 10 tys. zł. Zatem co do zasady WITD miał podstawy do zastosowania wspomnianej kary pieniężnej.

Przedsiębiorca uważa jednak, że w jego przypadku zostało to dokonane wadliwie z uwagi na przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (dalej: u.s.d.g.). Merytoryczne ustosunkowanie się do podanej problematyki wymaga odniesienia się nie tylko do u.s.d.g., lecz także do ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (dalej: u.k.a.s.). Z rozdziału 5 przywołanej przez czytelnika u.s.d.g. faktycznie wynika, że nie można równocześnie podejmować i prowadzić więcej niż jednej kontroli działalności przedsiębiorcy – z zastrzeżeniem wskazanych tam wyjątków (art. 82). Wśród nich nie ma nic o kontrolach skarbowych, co mogłoby sugerować, że wobec nich też działa zasada, iż nie może być więcej niż jednej kontroli w tym samym czasie. Jest jednak inaczej.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • jaś(2017-11-28 11:00) Zgłoś naruszenie 91

    No i się zaczyna.Coraz więcej kontroli w firmach.A ich w Polsce jest już około 100.Nigdy w przeszłości nie było tylu instytucji kontrolnych.O czy to świadczy?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane