statystyki

Dwie kontrole w firmie są dopuszczalne, jeśli jedną prowadzą organy celno-skarbowe

autor: Marcin Nagórek28.11.2017, 09:02; Aktualizacja: 28.11.2017, 10:02
kontrola, urzędnik

Od 1 marca br. wejście do przedsiębiorstwa pracowników skarbówki nie wykluczy już kontroli innego organu.źródło: ShutterStock

Decyzją wojewódzkiego inspektora transportu drogowego (WITD) zostałem ukarany karą 10 tys. zł za uniemożliwienie kontroli w firmie. Uważam, że niesłusznie – odmówiłem jej z powodu już prowadzonej kontroli skarbowej, bo przecież zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej nie może być równocześnie dwóch kontroli. Czy jest podstawa do podważenia decyzji WITD?

Niestety nie. Decyzja o nałożeniu kary pieniężnej jest zapewne prawidłowa. Przede wszystkim materialno-prawną podstawą do zastosowania wspomnianej kary jest najprawdopodobniej art. 92a ust. 6 ustawy o transporcie drogowym. W powiązanym z nim załączniku nr 3 do ustawy w punkcie 1.5 postanowiono, że kara za niepoddanie się lub uniemożliwienie przeprowadzenia kontroli w całości lub w części wynosi 10 tys. zł. Zatem co do zasady WITD miał podstawy do zastosowania wspomnianej kary pieniężnej.

Przedsiębiorca uważa jednak, że w jego przypadku zostało to dokonane wadliwie z uwagi na przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (dalej: u.s.d.g.). Merytoryczne ustosunkowanie się do podanej problematyki wymaga odniesienia się nie tylko do u.s.d.g., lecz także do ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (dalej: u.k.a.s.). Z rozdziału 5 przywołanej przez czytelnika u.s.d.g. faktycznie wynika, że nie można równocześnie podejmować i prowadzić więcej niż jednej kontroli działalności przedsiębiorcy – z zastrzeżeniem wskazanych tam wyjątków (art. 82). Wśród nich nie ma nic o kontrolach skarbowych, co mogłoby sugerować, że wobec nich też działa zasada, iż nie może być więcej niż jednej kontroli w tym samym czasie. Jest jednak inaczej.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • jaś(2017-11-28 11:00) Zgłoś naruszenie 91

    No i się zaczyna.Coraz więcej kontroli w firmach.A ich w Polsce jest już około 100.Nigdy w przeszłości nie było tylu instytucji kontrolnych.O czy to świadczy?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane