statystyki

KAS nie sprawdza już przedsiębiorców na oślep

autor: Mariusz Szulc, Agnieszka Pokojska04.12.2017, 07:49; Aktualizacja: 04.12.2017, 08:02
kontrola, urzędnik

Mniejsza liczba kontroli wcale nie oznacza spadku wpływów do budżetuźródło: ShutterStock

W pierwszym półroczu 2017 r. fiskus rozpoczął ponad osiem tysięcy mniej kontroli niż rok wcześniej. Najbardziej odetchnęły mikrofirmy.

Tak wynika z najnowszych danych Krajowej Administracji Skarbowej, do których dotarł DGP. W sumie w pierwszych sześciu miesiącach tego roku urzędnicy fiskusa wszczęli ponad 14,4 tys. kontroli. W porównywalnym okresie rok wcześniej było ich aż o 8,3 tys. więcej.

To, że kontroli nie przybywa, nie znaczy, że fiskus stracił czujność. Jest wręcz przeciwnie – urzędnicy zdecydowanie celniej typują firmy do sprawdzenia. Zwracał na to uwagę również Paweł Cybulski, wiceminister finansów, na tegorocznym Kongresie 590 w Rzeszowie. Skutek tego jest więcej niż widoczny. W badanych okresach prawie dwukrotnie wzrosła kwota pieniędzy, które w efekcie zakończonych kontroli (mogły one być wszczęte wcześniej) trafiły do budżetu państwa.

Kontrole KAS

Kontrole KAS

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane