Od 1 stycznia 2018 r. mikroprzedsiębiorcy (firmy do 10 osób) dołączą do grona podatników VAT, którzy mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT (rejestru sprzedaży i zakupów VAT) oraz przesyłania jej w elektronicznej wersji jako jednolitego pliku kontrolnego (JPK_VAT).
Od 1 stycznia 2018 r. mikroprzedsiębiorcy (firmy do 10 osób) dołączą do grona podatników VAT, którzy mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT (rejestru sprzedaży i zakupów VAT) oraz przesyłania jej w elektronicznej wersji jako jednolitego pliku kontrolnego (JPK_VAT).
Wysyłanie pliku JPK
Czy firma prowadząca ewidencję zakupu i sprzedaży VAT za pomocą programu Microsoft Excel musi przesyłać w okresach miesięcznych JPK_VAT? Czy Microsoft Excel jest programem komputerowym?
Księgi podatkowe prowadzone z wykorzystaniem programów biurowych, w tym arkuszy kalkulacyjnych (np. Excel), należy uznać za prowadzone przy użyciu programów komputerowych. Tym samym podmioty prowadzące księgi podatkowe przy użyciu arkuszy kalkulacyjnych są obowiązane co miesiąc przekazywać JPK_VAT za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy podatnicy VAT będą zobowiązani do prowadzenia ewidencji VAT w formie elektronicznej.
Co jest dowodem prawidłowego wysłania JPK_VAT?
Dowodem prawidłowego wysłania pliku JPK_VAT jest uzyskanie dla wysłanego pliku statusu 200 „Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie. Wygenerowano UPO”.
Co jest przyczyną błędu wysyłki JPK_VAT, gdy pojawi się komunikat „zainicjowanie wysyłania nie powiodło się"?
Przyczyną błędu może być:
● użycie nieprawidłowego Certyfikatu z kluczem publicznym Ministerstwa Finansów,
● niewłaściwe określenie lokalizacji pliku sterownika czytnika karty kryptograficznej,
● niewłaściwe ustawienia konfiguracyjne podpisu w programie podpisującym, z którego pochodzi dany podpis.
Co oznacza komunikat błędu „400”?
Błąd dotyczy inicjowania sesji wysyłki tego samego dokumentu.
Skąd podatnik dowie się o błędach w przesłanym JPK_VAT?
Jeśli w przesłanym pliku JPK_VAT wystąpią niezgodności, podatnik otrzymuje powiadomienie w postaci:
● e-maila z adresu jpk.analizy@ds.mofnet.gov.pl – na adres elektroniczny, lub
● SMS-a na numer telefonu wskazany w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub aktualizacyjnym.
Powiadomienia z podpisem „Ministerstwo Finansów, Departament Poboru Podatków” zawierają prośbę o sprawdzenie składanych plików JPK_VAT i kontakt z właściwym urzędem skarbowym, aby wyjaśnić stwierdzone niezgodności i ewentualnie skorygować złożoną deklarację VAT lub plik JPK_VAT. Powiadomienia w formie e-mailowej i SMS-owej są generowane automatycznie. Nie należy odpowiadać na takie wiadomości. Powiadomienia nie zawierają żadnych wezwań do zapłaty podatku, a w treści e-maila i SMS-a nie są umieszczane żadne odnośniki zewnętrzne (linki) ani załączniki w formie plików.
Jak podpisywać JPK_VAT?
JPK_VAT mogą być podpisywane w aplikacji Klient JPK 2.0 kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub przy użyciu profilu zaufanego e-PUAP (eGo). Wysyłka pliku JPK_VAT w czyimś imieniu wymaga uprzedniego złożenia w urzędzie skarbowym pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej (UPL-1).
JPK_VAT a deklaracje VAT
Jeżeli podatnik rozlicza się w VAT kwartalnie i składa deklaracje VAT-7K, to czy może przesyłać JPK_VAT również kwartalnie?
Nie. JPK_VAT musi być przesyłany za okresy miesięczne, w terminie do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.
Czy mimo obowiązku przesyłania JPK_VAT co miesiąc podatnik może zachować możliwość składania deklaracji VAT kwartalnie?
Tak, przepisy ustawy o podatku od towarów i usług pozwalają na kwartalne składanie deklaracji VAT.
Czy JPK_VAT powinien zgadzać się z danymi zawartymi w deklaracji VAT?
Zarówno JPK_VAT, jak i deklaracja VAT powinny być odzwierciedleniem ewidencji zakupów i sprzedaży VAT. Dane ujęte w JPK_VAT powinny zatem być zgodne z danymi wykazanymi w deklaracji VAT. W celu wyeliminowania ryzyka wystąpienia błędów i wątpliwości zmodyfikowano wersję struktury JPK_VAT tak, by odzwierciedlała w układzie tabelarycznym aktualnie obowiązującą deklarację dla podatku od towarów i usług.
Czy podatnik, który składa „zerową" deklarację VAT, ma obowiązek przesłania JPK_VAT?
Podatnicy, którzy mają obowiązek na podstawie art. 109 ust. 3 ustawy o VAT prowadzić ewidencję sprzedaży i zakupu, mają również obowiązek składania comiesięcznego pliku JPK_VAT.
W takim przypadku należy wypełnić nagłówek pliku JPK_VAT oraz część zawierającą dane identyfikujące podmiot. Pozostałych pozycji nie należy wypełniać.
Czy rolnik, który jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, składa deklaracje VAT i prowadzi jedynie działalność rolniczą, musi składać JPK_VAT?
Tak, rolnik, który jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT, ma obowiązek przesyłania plików JPK_VAT.
Faktury
Czy w JPK_VAT powinny być wykazywane wszystkie wystawione faktury, czy jedna kwota zbiorcza, obejmująca sumę wystawionych faktur?
W JPK_VAT muszą być ujęte wszystkie wystawione faktury (faktura po fakturze).
Czy w JPK _VAT dokumenty muszą być ułożone według daty ujęcia w ewidencji VAT?
Nie, kolejność zapisu faktur w JPK_VAT nie ma znaczenia. Istotne jest, aby zawartość ewidencji odpowiadała deklaracji lub jej korekcie. Kwestia numeracji należy do decyzji podatnika.
Czy w polach od K_10 do K_38 w JPK_VAT należy wprowadzać zbiorcze dane z faktury w podziale według stawek VAT, czy każdą pozycję faktury oddzielnie?
Wykazujemy zbiorcze dane w podziale według stawek VAT.
Jak ująć zmianę JPK_VAT w sytuacji, gdy wartość korekt powoduje, że wartości deklaracji są ujemne? Czy kwoty powinny być prezentowane z minusem?
Jeżeli wielkości korekt przyjmują wartości ujemne, tak też (tj. ze znakiem minus) należy je wykazać w JPK_VAT.
Czy pozycja „podatek należny" może zawierać znak minus w przypadku ujęcia większej ilości faktur korygujących w stosunku do faktur sprzedażowych?
Jeżeli kwoty podatku należnego przyjmują wartości ujemne, to należy je tak wykazać w JPK_VAT.
Czy pole „K_44" dla „Ewidencji zakupu VAT", opisane jako „Wartość faktury netto", ma dotyczyć tylko tej część faktury, w której dokumentuje ona transakcje z kwotą podatku różną od zera (tj. innych niż zwolnione z VAT, opodatkowane stawką VAT 0%), czy całości faktury?
Biorąc pod uwagę, że odpowiednie pola JPK_VAT mają uzgadniać się z deklaracją VAT, w przypadku wypełniania pola K_44 należy przyjąć identyczną metodę, to znaczy uwzględnić tylko część faktury, która dokumentuje transakcje zawierające kwotę podatku do odliczenia. Jeżeli więc podatnik odlicza np. 50 proc. kwoty podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa, to wykazuje tylko 50 proc. kwoty netto z takiej faktury. Podatnik nie powinien wykazywać w ogóle faktur ze zwolnieniem, stawką 0 proc. VAT.
Podatnik otrzymał fakturę korygującą od dostawcy, która koryguje pozycję drugą faktury podstawowej. Zgodnie z przepisami ustawy o VAT podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT z pozycji drugiej faktury. Czy w takim przypadku podatnik powinien ująć pozycję drugą faktury podstawowej netto/VAT w rejestrze oraz analogicznie korektę do niej -netto/-VAT, czy tylko pierwszą (zasadną) pozycję faktury, a pominąć pozycję drugą faktury i korektę do niej?
JPK _VAT ma być odzwierciedleniem ewidencji w podatku VAT. Zatem nabywca wykazuje tylko podatek VAT z faktur, który podlega odliczeniu zgodnie z przepisami. W tym przypadku należy ująć w JPK_VAT pierwszą zasadną pozycję z faktury.
Paragony
Podatnik ma kilka kas rejestrujących. Czy może dokonać jednego zapisu zbiorczego na podstawie kilku raportów okresowych, czy każdy raport okresowy z każdej kasy powinien być wprowadzony odrębnie?
Podatnik może dokonać jednego zapisu zbiorczego dla wszystkich posiadanych kas rejestrujących.
Jak wykazać w JPK_VAT fakturę do paragonu?
W przypadku faktur wystawionych do sprzedaży paragonowej dla podatników VAT należy wykazać fakturę w JPK_VAT. Jeżeli faktura jest wystawiona na podatnika VAT, to po zaksięgowaniu sprzedaży paragonowej należy wyksięgować zafakturowaną wartość ze sprzedaży paragonowej i wykazać sprzedaż na podstawie faktury. W przypadku wystawienia faktury po wysłaniu JPK_VAT za dany okres należy przesłać skorygowany plik z wykazaną fakturą. Nie trzeba zmieniać zapisów w ewidencji VAT w sytuacji, gdy faktura zostanie wystawiona do sprzedaży paragonowej dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Taka sprzedaż może być udokumentowana wyłącznie paragonami i wpisana zbiorczo – wówczas w poszczególnych pozycjach obowiązkowych należy wpisać „sprzedaż paragonowa”. Jeżeli więc faktura została wystawiona na rzecz konsumenta, wówczas takiej nie trzeba wykazywać odrębnie w JPK_VAT.
Korekty JPK_VAT
W jakich sytuacjach podatnik musi przesłać korektę JPK_VAT?
Korektę JPK_VAT należy złożyć między innymi: w przypadku zmiany pozycji dotyczących: podatku należnego, podatku naliczonego, błędów dotyczących dat, w przypadku zmiany danych kontrahenta uniemożliwiających jego identyfikację. Korektę JPK_VAT składa się z oznaczonym celem złożenia: 2.
Czy należy wysyłać korektę JPK_VAT, gdy korekta deklaracji VAT-7 polega wyłącznie na zmianie kwot: kwota do zwrotu na rachunek bankowy podatnika i kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy?
W takim przypadku nie ma podstaw do złożenia korekty JPK_VAT.
W jakim terminie należy złożyć korektę JPK_VAT?
W przypadku podatników obowiązanych do składania deklaracji VAT miesięcznie, korektę JPK_VAT należy złożyć niezwłocznie po skorygowaniu deklaracji VAT-7 lub po otrzymaniu informacji o wprowadzeniu błędnych danych kontrahenta. W przypadku podatników rozliczających VAT kwartalnie korekty za poszczególne miesiące należy złożyć niezwłocznie po zidentyfikowaniu błędów uzasadniających jej dokonanie w pliku.
Obrót zagraniczny
Czy w przypadku faktur dokumentujących transakcje wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów zawsze obowiązkowe jest wypełnienie pola „DataWplywuFaktury”, skoro moment powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu WNT nie jest uzależniony od momentu otrzymania faktury od kontrahenta?
W przypadku faktur dokumentujących transakcje wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów nie jest obowiązkowe wypełnienie pola „DataWplywuFaktury”. Co do zasady bowiem w takich przypadkach obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, a nie otrzymania faktury.
Czy w polu „K_13", opisanym jako „Sprzedaż opodatkowana 0 proc.”, ująć należy jedynie obrót krajowy opodatkowany według stawki VAT 0 proc., czy także obrót z tytułu eksportu towarów, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, świadczenia usług transportu międzynarodowego itp.?
W polu „K_13", opisanym jako „Sprzedaż opodatkowana 0 proc.” ująć należy jedynie obrót krajowy opodatkowany według stawki VAT 0 proc.
Czy w przypadku transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz transakcji objętych odwrotnym opodatkowaniem w ewidencji sprzedaży powinien być wykazany numer faktury zakupu z danymi podatnika jako nabywcy, czy numer własnego dokumentu księgowego i dane podatnika, czy też numer faktury zakupu z danymi kontrahenta?
W przypadku transakcji WNT oraz odwrotnego opodatkowania VAT w ewidencji sprzedaży powinien być wykazany numer faktury dotyczącej zakupu, na podstawie której podatnik będzie dokonywał obliczenia podatku należnego, oraz dane kontrahenta (sprzedawcy), który jest rzeczywistą stroną transakcji.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
-
JPK: Połowa mikrofirm może mieć problem. A biura rachunkowe podnoszą ceny
-
Zmiany w podatkach 2018: Wysłanie JPK_VAT nie zwolni z obowiązku składania deklaracji VAT
-
Jednolity plik kontrolny. Nowe obowiązki dla mikroprzedsiębiorców [WIDEO] Od 1 stycznia 2018 roku już wszystkie firmy będą zobowiązane do przesyłki JPK. Co...
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama