statystyki

Spadek trzeba zgłosić, gdy wiemy, co odziedziczyliśmy

autor: Łukasz Zalewski25.10.2017, 08:02; Aktualizacja: 25.10.2017, 08:50
pieniądze

Spadkobierca w momencie orzekania przez sąd rejonowy może jeszcze nie wiedzieć, co konkretnie odziedziczył.źródło: ShutterStock

Termin na zgłoszenie fiskusowi spadku należy liczyć od momentu, gdy spadkobierca dowiedział się o tym, jakie konkretne rzeczy lub prawa przejął, a nie o nim samym – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła dziecka, które odziedziczyło spadek po ojcu. W lutym 2013 r. sąd rejonowy orzekł o nabyciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W listopadzie tego samego roku matka dziecka (działająca w jego imieniu) złożyła w urzędzie skarbowym zgłoszenie SD-Z2 wraz z wyjaśnieniem, dlaczego zostało ono złożone po 6 miesiącach, licząc od uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

Matka tłumaczyła, że w momencie orzeczenia sądu rejonowego dziecko nie wiedziało, co wchodziło w skład majątku po zmarłym ojcu. Ona sama też tego nie wiedziała, bo była skonfliktowana z mężczyzną i jego rodziną.

Pierwszy składnik majątku po ojcu (udział we współwłasności działki z domem) został ujawniony dopiero w czerwcu 2013 r. – W dniu, w którym odbyła się rozprawa w sprawie zniesienia współwłasności. Matka uważała, że dopiero od tej daty należało liczyć 6-miesięczny termin, zgodnie z art. 4a ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Przepis ten przewiduje, że można zgłosić nabycie spadku po upływie 6 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, jeśli nabywca później dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych i zgłosi to naczelnikowi urzędu skarbowego (ma na to 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich spadkobraniu).


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane