statystyki

Spadek trzeba zgłosić, gdy wiemy, co odziedziczyliśmy

autor: Łukasz Zalewski25.10.2017, 08:02; Aktualizacja: 25.10.2017, 08:50
pieniądze

Spadkobierca w momencie orzekania przez sąd rejonowy może jeszcze nie wiedzieć, co konkretnie odziedziczył.źródło: ShutterStock

Termin na zgłoszenie fiskusowi spadku należy liczyć od momentu, gdy spadkobierca dowiedział się o tym, jakie konkretne rzeczy lub prawa przejął, a nie o nim samym – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła dziecka, które odziedziczyło spadek po ojcu. W lutym 2013 r. sąd rejonowy orzekł o nabyciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W listopadzie tego samego roku matka dziecka (działająca w jego imieniu) złożyła w urzędzie skarbowym zgłoszenie SD-Z2 wraz z wyjaśnieniem, dlaczego zostało ono złożone po 6 miesiącach, licząc od uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

Matka tłumaczyła, że w momencie orzeczenia sądu rejonowego dziecko nie wiedziało, co wchodziło w skład majątku po zmarłym ojcu. Ona sama też tego nie wiedziała, bo była skonfliktowana z mężczyzną i jego rodziną.

Pierwszy składnik majątku po ojcu (udział we współwłasności działki z domem) został ujawniony dopiero w czerwcu 2013 r. – W dniu, w którym odbyła się rozprawa w sprawie zniesienia współwłasności. Matka uważała, że dopiero od tej daty należało liczyć 6-miesięczny termin, zgodnie z art. 4a ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Przepis ten przewiduje, że można zgłosić nabycie spadku po upływie 6 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, jeśli nabywca później dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych i zgłosi to naczelnikowi urzędu skarbowego (ma na to 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich spadkobraniu).


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane