statystyki

Kto dostanie spadek, nie odliczy bez paragonów

autor: Patrycja Dudek22.01.2018, 17:00
W sytuacji gdy majątek zmarłego pozwalał na samodzielne utrzymanie, a spadkobierczyni nie ma dokumentów potwierdzających ponoszenie wydatków z własnej kieszeni, fiskus nie mógł postąpić inaczej – stwierdził NSA.

W sytuacji gdy majątek zmarłego pozwalał na samodzielne utrzymanie, a spadkobierczyni nie ma dokumentów potwierdzających ponoszenie wydatków z własnej kieszeni, fiskus nie mógł postąpić inaczej – stwierdził NSA.źródło: ShutterStock

Opiekun chorego musi zbierać dokumenty potwierdzające ponoszone przez siebie wydatki. W przeciwnym razie, gdy przejmie spadek, nie odliczy tego, co sam wcześniej opłacił – wynika z wyroku NSA.

Spór z w tej sprawie toczyła z fiskusem podatniczka, która dziedziczyła po kuzynie. Spadek był niemały, objął nieruchomość (o wartości prawie 700 tys. zł) i pieniądze (ponad 2 mln zł).

Naczelnik urzędu skarbowego wyliczył, że spadkobierczyni (osoba z trzeciej grupy podatkowej) powinna zapłacić 480 tys. zł podatku od spadków i darowizn.

Kobieta uważała, że danina powinna być niższa, bo od podstawy opodatkowania należy odliczyć jeszcze 70 tys. zł, które wydała na opiekę nad chorym kuzynem.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane