statystyki

Kto dostanie spadek, nie odliczy bez paragonów

autor: Patrycja Dudek22.01.2018, 17:00
W sytuacji gdy majątek zmarłego pozwalał na samodzielne utrzymanie, a spadkobierczyni nie ma dokumentów potwierdzających ponoszenie wydatków z własnej kieszeni, fiskus nie mógł postąpić inaczej – stwierdził NSA.

W sytuacji gdy majątek zmarłego pozwalał na samodzielne utrzymanie, a spadkobierczyni nie ma dokumentów potwierdzających ponoszenie wydatków z własnej kieszeni, fiskus nie mógł postąpić inaczej – stwierdził NSA.źródło: ShutterStock

Opiekun chorego musi zbierać dokumenty potwierdzające ponoszone przez siebie wydatki. W przeciwnym razie, gdy przejmie spadek, nie odliczy tego, co sam wcześniej opłacił – wynika z wyroku NSA.

Spór z w tej sprawie toczyła z fiskusem podatniczka, która dziedziczyła po kuzynie. Spadek był niemały, objął nieruchomość (o wartości prawie 700 tys. zł) i pieniądze (ponad 2 mln zł).

Naczelnik urzędu skarbowego wyliczył, że spadkobierczyni (osoba z trzeciej grupy podatkowej) powinna zapłacić 480 tys. zł podatku od spadków i darowizn.

Kobieta uważała, że danina powinna być niższa, bo od podstawy opodatkowania należy odliczyć jeszcze 70 tys. zł, które wydała na opiekę nad chorym kuzynem.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane