statystyki

Podatek od spadku: Nie da się zalegalizować niezgłoszonych dochodów

autor: Patrycja Dudek16.10.2017, 07:25; Aktualizacja: 16.10.2017, 08:43
pieniądze, kasa, banknot

Matka i syn twierdzili, że przedstawili już szczegółowy opis gromadzenia oszczędności przez spadkodawcę.źródło: ShutterStock

Przed wymierzeniem podatku fiskus musi zbadać, czy spadkodawca mógł faktycznie zaoszczędzić pieniądze, które zgłaszają do opodatkowania spadkobiercy – orzekł NSA.

Sędzia Stefan Babiarz wyjaśnił, że organy podatkowe nie mogą ustalać podatku od rzekomo odziedziczonych pieniędzy, jeśli mają poważne wątpliwości co do ich pochodzenia. Najpierw muszą zbadać ich źródło.

Sprawa dotyczyła matki i syna, którzy w 2007 r. zgłosili do opodatkowania spadek po zmarłym mężu i ojcu. W złożonym w terminie zeznaniu podatkowym o nabyciu rzeczy i praw majątkowych (SD-3) zadeklarowali różne aktywa i 3 tys. zł gotówki.

Dodatkowe 500 tys. zł

Gdy w następnych latach fiskus wszczął wobec nich postępowanie w sprawie nieujawnionych dochodów, matka i syn powołali się na dodatkowy spadek, którego wcześniej nie zgłosili. Miał on wynosić 500 tys. zł. Złożyli więc kolejne zeznania SD-3, w których zadeklarowali te pieniądze do opodatkowania. Liczyli na to, że fiskus na tej podstawie ustali im podatek. Wniosek ten wyciągnęli z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, który mówi, że wartość nabytych rzeczy i praw przyjmuje się w wysokości określonej przez nabywcę.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach nie chciał jednak tego zrobić, bo miał poważne podejrzenie, że pieniądze pochodzą z nieujawnionych źródeł. Zamiast tego wezwał podatników do udokumentowania źródła pochodzenia pieniędzy.

Matka i syn twierdzili, że przedstawili już szczegółowy opis gromadzenia oszczędności przez spadkodawcę. W tej sytuacji fiskus odmówił im ustalenia podatku od spadków. Ustalił bowiem, że spadkodawca był w stanie zaoszczędzić nie więcej niż 68 tys. zł. Nie mógł więc przekazać rodzinie pół miliona złotych.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane