statystyki

Nadal jest bałagan w przepisach dla spadkobierców. Niekorzystne przepisy już od 1 stycznia 2018 r

autor: Agnieszka Pokojska12.12.2017, 07:33; Aktualizacja: 12.12.2017, 08:08
Zmiana miała zostać wprowadzona najpóźniej ustawą o zarządzie sukcesyjnym, nad którą pracuje drugie ministerstwo – rozwoju.

Zmiana miała zostać wprowadzona najpóźniej ustawą o zarządzie sukcesyjnym, nad którą pracuje drugie ministerstwo – rozwoju.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Rozwoju zapewnia, że będzie można zaliczać do kosztów odpisy amortyzacyjne od majątku odziedziczonego po zmarłym. Ale z najnowszej wersji projektu ustawy o zarządzie sukcesyjnym wciąż to nie wynika.

Mimo obiecującego uzasadnienia Ministerstwo Rozwoju nadal nie skorygowało niekorzystnych przepisów, które mają wejść w życie już od 1 stycznia 2018 r.

Chodzi o opublikowaną nowelizację ustaw o PIT, CIT i ryczałcie ewidencjonowanym (Dz.U. z 2017 r. poz. 2175), która uniemożliwi od przyszłego roku amortyzację majątku otrzymanego w spadku lub w darowiźnie. Na wniosek rządu Sejm postanowił bowiem, że do kosztów uzyskania przychodów nie będzie można zaliczać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (WNiP) otrzymanych nieodpłatnie, jeżeli podatnik korzystał ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn (art. 23 ust. 1 pkt 45a lit a ustawy o PIT). Takie zwolnienie jest przewidziane dla spadków i darowizn wśród najbliższej rodziny (np. gdy syn dziedziczy po ojcu, a córka dostaje darowiznę od babci).

Ministerstwo Finansów chciało w ten sposób przeciwdziałać optymalizacjom podatkowym z wykorzystywaniem darowizn poprzez wielokrotne amortyzowanie tych samych składników majątku, nabywanych nieodpłatnie i zwolnionych z podatku. Resort nie przewidział jednak negatywnych konsekwencji dla przedsiębiorców.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Inspektor Inspektorów(2017-12-12 15:19) Zgłoś naruszenie 61

    To jest Pic . Obowiązek domniemania przyjęcia spadku powinien istnieć do tzw stępnych pierwszego stopnia gdyż tylko Oni mogli łatwiej sie dowiedzieć czy spadkobierca miał dlugi. POzostali kolejni jak dalsza rodzina ,powinna po informacji o ewentualnym prawie do spadku deklarować pod warunkiem przepadku , przyjęcie spadku gdyż inaczej Ty czytelniku ,Ty P Ośle ,Ty redaktorze możesz dowiedzieć się że odziedziczyłeś spadek z jeszcze wiekszym długiem i teraz musisz go spałcić lub nadążyć odrzucić a to oznacza ,że i Ty i twoje dziecko oraz dzieci twoich dzieci muszą może przez kuratotra) odrzucić spadk po 10 krewnym płacąc kolejnemu notariuszowi.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane