statystyki

Nadal jest bałagan w przepisach dla spadkobierców. Niekorzystne przepisy już od 1 stycznia 2018 r

autor: Agnieszka Pokojska12.12.2017, 07:33; Aktualizacja: 12.12.2017, 08:08
Zmiana miała zostać wprowadzona najpóźniej ustawą o zarządzie sukcesyjnym, nad którą pracuje drugie ministerstwo – rozwoju.

Zmiana miała zostać wprowadzona najpóźniej ustawą o zarządzie sukcesyjnym, nad którą pracuje drugie ministerstwo – rozwoju.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Rozwoju zapewnia, że będzie można zaliczać do kosztów odpisy amortyzacyjne od majątku odziedziczonego po zmarłym. Ale z najnowszej wersji projektu ustawy o zarządzie sukcesyjnym wciąż to nie wynika.

Mimo obiecującego uzasadnienia Ministerstwo Rozwoju nadal nie skorygowało niekorzystnych przepisów, które mają wejść w życie już od 1 stycznia 2018 r.

Chodzi o opublikowaną nowelizację ustaw o PIT, CIT i ryczałcie ewidencjonowanym (Dz.U. z 2017 r. poz. 2175), która uniemożliwi od przyszłego roku amortyzację majątku otrzymanego w spadku lub w darowiźnie. Na wniosek rządu Sejm postanowił bowiem, że do kosztów uzyskania przychodów nie będzie można zaliczać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (WNiP) otrzymanych nieodpłatnie, jeżeli podatnik korzystał ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn (art. 23 ust. 1 pkt 45a lit a ustawy o PIT). Takie zwolnienie jest przewidziane dla spadków i darowizn wśród najbliższej rodziny (np. gdy syn dziedziczy po ojcu, a córka dostaje darowiznę od babci).

Ministerstwo Finansów chciało w ten sposób przeciwdziałać optymalizacjom podatkowym z wykorzystywaniem darowizn poprzez wielokrotne amortyzowanie tych samych składników majątku, nabywanych nieodpłatnie i zwolnionych z podatku. Resort nie przewidział jednak negatywnych konsekwencji dla przedsiębiorców.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Inspektor Inspektorów(2017-12-12 15:19) Zgłoś naruszenie 61

    To jest Pic . Obowiązek domniemania przyjęcia spadku powinien istnieć do tzw stępnych pierwszego stopnia gdyż tylko Oni mogli łatwiej sie dowiedzieć czy spadkobierca miał dlugi. POzostali kolejni jak dalsza rodzina ,powinna po informacji o ewentualnym prawie do spadku deklarować pod warunkiem przepadku , przyjęcie spadku gdyż inaczej Ty czytelniku ,Ty P Ośle ,Ty redaktorze możesz dowiedzieć się że odziedziczyłeś spadek z jeszcze wiekszym długiem i teraz musisz go spałcić lub nadążyć odrzucić a to oznacza ,że i Ty i twoje dziecko oraz dzieci twoich dzieci muszą może przez kuratotra) odrzucić spadk po 10 krewnym płacąc kolejnemu notariuszowi.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane