statystyki

Podatek do spadków: Pozamałżeńskie dziecko to też pasierb lub pasierbica

autor: Patrycja Dudek27.11.2017, 07:17; Aktualizacja: 27.11.2017, 08:02
pieniądze rodzina kredyt

Spór toczył się o to, jak rozumieć termin „pasierbica” lub „pasierb”. Ma to znaczenie o tyle, że taka osoba może odziedziczyć spadek po macosze lub ojczymie, nie płacąc ani złotówki podatku.źródło: ShutterStock

Córka męża i innej kobiety poczęta w trakcie trwania małżeństwa może odziedziczyć spadek po jego żonie, nie płacąc podatku – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Spór toczył się o to, jak rozumieć termin „pasierbica” lub „pasierb”. Ma to znaczenie o tyle, że taka osoba może odziedziczyć spadek po macosze lub ojczymie, nie płacąc ani złotówki podatku. Pasierb/pasierbica i ojczym/macocha mieszczą się bowiem w ramach zerowej grupy podatkowej. To oznacza, że mogą dziedziczyć, korzystając ze zwolnienia. Muszą tylko poinformować fiskusa o tym, co dostali (na druku SD-3). Mają na to pół roku.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy za pasierbicę/pasierba można uznać wyłącznie dziecko małżonka z poprzedniego związku małżeńskiego, czy też jest nim także dziecko poczęte z inną kobietą w trakcie trwania małżeństwa.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • jjkokok(2017-11-27 13:30) Zgłoś naruszenie 30

  Prawo spadkowe jest poprostu tragiczne...lista spadkobierców tak naprawdę nigdy się nie kończy! Zazdroszcze USA , gdzie majątek można zapisać psu lub kotu i nikomu nic do tego. U nas wychodzi tak że musisz płacić zachówki itp jakimś siódmym wodom po kisielu, tylko dlatego że są kuzynami ciotki syna matki...horror!

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2017-11-27 10:04) Zgłoś naruszenie 20

  Nie zaPOminajmy o krewnych - w linii prostej i linii bocznej , oraz powinowatych pozamałżeńskich dzieci . I o pasierbach - tych krewnych ... ( Bo im bardziej zasyfione jest tzw. prawo , tym życie jest pasożytów jest dostatniejsze - kosztem spadkodawców i spadkobierców . )

  Odpowiedz
 • formularz dla zwolnionych z podatku od spadków(2017-11-28 09:27) Zgłoś naruszenie 00

  na druku SD-Z2, a nie na druku SD-3

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane