statystyki

Podatek do spadków: Pozamałżeńskie dziecko to też pasierb lub pasierbica

autor: Patrycja Dudek27.11.2017, 07:17; Aktualizacja: 27.11.2017, 08:02
pieniądze rodzina kredyt

Spór toczył się o to, jak rozumieć termin „pasierbica” lub „pasierb”. Ma to znaczenie o tyle, że taka osoba może odziedziczyć spadek po macosze lub ojczymie, nie płacąc ani złotówki podatku.źródło: ShutterStock

Córka męża i innej kobiety poczęta w trakcie trwania małżeństwa może odziedziczyć spadek po jego żonie, nie płacąc podatku – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Spór toczył się o to, jak rozumieć termin „pasierbica” lub „pasierb”. Ma to znaczenie o tyle, że taka osoba może odziedziczyć spadek po macosze lub ojczymie, nie płacąc ani złotówki podatku. Pasierb/pasierbica i ojczym/macocha mieszczą się bowiem w ramach zerowej grupy podatkowej. To oznacza, że mogą dziedziczyć, korzystając ze zwolnienia. Muszą tylko poinformować fiskusa o tym, co dostali (na druku SD-3). Mają na to pół roku.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy za pasierbicę/pasierba można uznać wyłącznie dziecko małżonka z poprzedniego związku małżeńskiego, czy też jest nim także dziecko poczęte z inną kobietą w trakcie trwania małżeństwa.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • jjkokok(2017-11-27 13:30) Zgłoś naruszenie 30

  Prawo spadkowe jest poprostu tragiczne...lista spadkobierców tak naprawdę nigdy się nie kończy! Zazdroszcze USA , gdzie majątek można zapisać psu lub kotu i nikomu nic do tego. U nas wychodzi tak że musisz płacić zachówki itp jakimś siódmym wodom po kisielu, tylko dlatego że są kuzynami ciotki syna matki...horror!

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2017-11-27 10:04) Zgłoś naruszenie 20

  Nie zaPOminajmy o krewnych - w linii prostej i linii bocznej , oraz powinowatych pozamałżeńskich dzieci . I o pasierbach - tych krewnych ... ( Bo im bardziej zasyfione jest tzw. prawo , tym życie jest pasożytów jest dostatniejsze - kosztem spadkodawców i spadkobierców . )

  Odpowiedz
 • formularz dla zwolnionych z podatku od spadków(2017-11-28 09:27) Zgłoś naruszenie 00

  na druku SD-Z2, a nie na druku SD-3

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane