statystyki

Podatek do nieruchomości: Liczy się produkcja faktyczna, a nie zadeklarowana

autor: Łukasz Zalewski12.10.2017, 17:00
Spółka twierdziła, że powinna płacić podatek według stawek właściwych dla zwykłej działalności gospodarczej, bo – mimo wpisu w KRS – nie zajmuje się produkcją arkuszy fornirowych ani płyt na bazie drewna.

Spółka twierdziła, że powinna płacić podatek według stawek właściwych dla zwykłej działalności gospodarczej, bo – mimo wpisu w KRS – nie zajmuje się produkcją arkuszy fornirowych ani płyt na bazie drewna.źródło: ShutterStock

Gmina może żądać podatku od nieruchomości według wyższej stawki podatkowej tylko wtedy, gdy podatnik rzeczywiście prowadzi działalność objętą taką stawką – uznał WSA w Rzeszowie.

Chodziło o spółkę, która w Krajowym Rejestrze Sądowym wskazała w zakresie swojej działalności m.in. produkcję arkuszy fornirowych i płyt na bazie drewna. W praktyce jednak spółka nie zajmowała się taką produkcją.

Spór między nią a prezydentem miasta sprowadzał się do tego, jak wysoki ma płacić podatek od należących do niej gruntów i budynków. Z uchwały rady miasta wynikało, że grunty, na których znajdował się zakład spółki, powinny być zasadniczo opodatkowane w wysokości 0,68 zł za 1 mkw. powierzchni, ale w przypadku produkcji arkuszy fornirowych i płyt na bazie drewna stawka była o 20 groszy wyższa.

Rada miasta zróżnicowała też stawki dla budynków. Te związane z działalnością gospodarczą zostały objęte stawką 19,35 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej, ale te, w których produkuje się arkusze fornirowane i płyty na bazie drewna, stawką o ponad 3 zł wyższą.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane